Grudziądzki Młyn Górny, zlokalizowany w ścisłym centrum miasta, przy deptaku wzdłuż alei 23 stycznia, przez lata popadał w ruinę i stanowił przygnębiający widok. Przez długi czas pojawiały się różne koncepcje zagospodarowania tego miejsca, jednak żadna z nich nie została zrealizowana.
Sytuacja uległa zmianie, gdy budynek przejął Urząd Marszałkowski. Podjęto decyzję o utworzeniu w nim "Młyna Energii" – nowoczesnego centrum kulturalno-edukacyjnego. Placówka ta będzie wykorzystywać innowacyjne technologie, aby w atrakcyjny sposób promować wiedzę z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych, technologicznych i humanistycznych, a także upamiętniać wybitne osoby związane z Grudziądzem.
Tak wygląda obecnie Młyn Górny w Grudziądzu
Inwestycja przebiega zgodnie z planem. Zakończono już prace archeologiczne. Trwa wzmacnianie fundamentów, a także rewitalizacja zabytkowego stropu w największej sali na parterze budynku. Budowane są też nowe stropy, a także klatka schodowa, w której znajdzie się też winda.
Ruszyły też już pierwsze prace, zmierzające do budowy nowego skrzydła budynku. Po zainstalowaniu ścianek szczelnych, rozpoczęto roboty ziemne. W ich czasie doszło do nieprzewidzianej sytuacji. Zalany został powstający wykop.
- W wyniku awarii jednego z urządzeń elektrowni wodnej zlokalizowanej na wypływie kanału Trynka do Wisły nastąpiło bardzo szybkie spiętrzenie wody w basenie przy Młynie. Wykonany wał oddzielający kanał od wykopu okazał się niewystarczający co spowodowało przelanie się wody do wykopu - mówi Karolina Jankiewicz z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji i Innowacji w Toruniu.
Sytuacja została jednak szybko opanowana. Wykonawca zbudował nowy, wyższy wał, po czym wypompował wodę z wykopu. Prace trwały trzy dni i nie wpłyną na harmonogram inwestycji.
Takie atrakcje i ekspozycje mają znaleźć się w "Młynie Energii"
Równolegle z pracami budowlanymi, trwa opracowywanie koncepcji tego, co znajdzie się w budynku.
Jak podaje Urząd Marszałkowski w Toruniu, ważną częścią działalności placówki, ma być popularyzowanie wiedzy o postaciach, związanych z Grudziądzem i regionem.
Ma być mowa o:
Mikołaju Koperniku (zajęcia i warsztaty związane z postacią słynnego astronoma oraz obserwacją nieba)
Alfonsie Hoffmannie (wystawa interaktywna poświęcona wytwarzaniu energii i działaniu elektrowni wodnych)
Auguście Ventzkim (wystawa maszyn rolniczych, warsztaty pokoleniowe)
Ludwiku Rydygierze (wystawa edukacyjna „Ciało ludzkie bez tajemnic”)
Alojzym Teofilu Ruchniewiczu (interaktywne ekspozycje, prezentacje i projekcje opowiadające o rozwoju technologii)
Josefie Herzfeldzie (historia zakładu metalurgicznego w Grudziądzu).
- W zrewitalizowanej części zabytkowej do dyspozycji będzie siedem dużych sal z przeznaczeniem na wystawy, warsztaty i konferencje (powierzchnia od 110 do 180 metrów kwadratowych), sala widowiskowa z widownią na 170 miejsc oraz kawiarnia z antresolą. Część dobudowana pomieści mniejszą salę konferencyjną (45 metrów kwadratowych) oraz biura - informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego.
