Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czesław Łukomski przekazał motorowodny puchar Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Przekazanie pucharu przez Czesława Łukomskiego. Teraz tę pamiątkę będzie można oglądać w Muzeum Sportów Motorowodnych w Żninie.
Przekazanie pucharu przez Czesława Łukomskiego. Teraz tę pamiątkę będzie można oglądać w Muzeum Sportów Motorowodnych w Żninie. Szymon Cieślak
Ważący 33 kilogramy puchar, który w 1979 roku Czesław Łukomski, ówczesny naczelnik miasta, otrzymał od pracowników żnińskiego ŻEFAMu, został przekazany do Muzeum Ziemi Pałuckiej. Żeliwny puchar jest jednym z dwóch, które zostały 45 lat temu przygotowane.

W środę, 21 lutego 2024 roku, w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie puichar z początków organizacji zawodów motorowodnych w Żninie, placówce przekazał Czesław Łukomski, ówczesny naczelnik miasta (w latach 1978 - 1987), a obecnie honorowy prezes Pałuckiego PTTK.

Uroczystość zbiegła się w czasie z obchodami Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego, dlatego też zarówno Czesław Łukomski, jak i Elżbieta Horka z Pałuckiego PTTK oraz Jędrzej Małecki, dyrektor Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie otrzymali gratulacje od burmistrza Roberta Luchowskiego oraz Łukasza Kwiatkowskiego ze Starostwa Powiatowego w Żninie.

Czesław Łukomski, przekazując puchar na ręce dyrektora Jędrzeja Małeckiego, wspomniał 1978 rok, kiedy to po raz pierwszy w jego gabinecie zawitali Wiktor Wysocki, z Państwowego Ośrodka Maszynowego w Żninie oraz Józef Kowalkiewicz z Poznania, pracujący w Fabryce Maszyn Żniwnych.

- Rozmowa na początku miała formę kurtuazyjną, ale jak się później okazało, był ukryty cel. Pan Kowalkiewicz zadał mi zaskakujące pytanie: "Jak pan naczelnik widzi wykorzystanie naturalnym walorów wodnych w celach turystycznych?". Wtedy nie miałem sprecyzowanego poglądu na ten temat. Padła więc propozycja wspólnego zorganizowania pierwszych Motorowodnych Mistrzostw Polski w różnych kategoriach, na Jeziorze Żnińskim Małym. Rozmowa na ten temat trwała wiele godzin. Propozycja była bardzo ciekawa, została rozpowszechniona, zaakceptowana przez ówczesne władze i przyjęta aplausem przez całe społeczeństwo - powiedział Czesław Łukomski.

Pierwsze motorowodne zawody w Żninie zorganizowano w 1979 roku, a więc w tym roku mija 45 lat od tego momentu.

- Wydarzenie to obejrzało ponad 35 tys. ludzi, by ło bardzo widowiskowe, a w ocenie zawodników i społeczeństwa logistyczne zostało wzorowo przygotowane. Dla podkreślenia wyjątkowego wydarzenia, miłośnicy sportów wodnych z istniejącej wtedy w Żninie odlewni żeliwa, przy fabryce ŻEFAM, postanowili społecznie wykonać pamiątkowy puchar dla zwycięzcy turnieju, którym okazał się Waldemar Marszałek oraz drugi dla naczelnika dla podjęcie tego pomysłu. Puchar waży 33 kg i w swojej prostocie urzeka - dodał Czesław Łukomski.

Puchar będzie można podziwiać w Muzeum Sportów Motorowodnych, które ma swoją siedzibę w piwnicach Muzeum Ziemi Pałuckiej, przy żnińskim rynku.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska