https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cztery przystanie

Agnieszka Romanowicz
Rok temu Andrzej Kowalski tłumaczył, na czym polega nordic walking. W tym roku nie wystarcza mu czasu, żeby dzielić się umiejętnościami z chodziarzami z innych gmin powiatu świeckiego
Rok temu Andrzej Kowalski tłumaczył, na czym polega nordic walking. W tym roku nie wystarcza mu czasu, żeby dzielić się umiejętnościami z chodziarzami z innych gmin powiatu świeckiego fot. Andrzej Bartniak
Kto zechce wypocząć w powiecie świeckim? Aktywny przedsiębiorca, który przypłynie tu Wdą lub Wisłą i zabierze rodzinę na wycieczkę rowerową lub na spacer nordic walking.

Takie są założenia opracowanej właśnie koncepcji rozwoju turystyki w powiecie świeckim. Wynika z niej, że jest on przyjazny biznesowi, a co za tym idzie - osobom dynamicznym, które z reguły stawiają na aktywny wypoczynek.

Cztery przystanie

Co mamy im do zaoferowania? - Niecodzienne weekendy w ruchu - mówi Marzena Kempińska, starosta świecki. - Wyobrażam sobie rodzinę, która przypływa do nas Wisłą. Cumują przy solidnej przystani. Obok niej znajduje się tablica z podstawowymi informacjami o miejscu, w którym się znaleźli i najbliższych mu atrakcjach. Jeden rodzic zostaje na łodzi, a drugi jedzie z dzieckiem rowerem wzdłuż rzeki. Potem dają sygnał, gdzie warto zostać na dłużej i dobijają tam łodzią.
W powiecie świeckim mają powstać co najmniej cztery przystanie z tablicami informacyjnymi. Każda w innej, nadwiślańskiej gminie: Pruszcz, Świecie, Dragacz i Nowe. - Jesteśmy na etapie projektowania, mamy na to pieniądze - dorzuca starosta świecki.

Chodzą w innych gminach

Na tablicach znajdzie się miejsce na informację o najbliższych szlakach i ofertach turystycznych poszczególnych gmin.
Nowe będzie zachęcać do swoich tras nordic walking, które uruchomili z pomocą specjalistów z Osia, gdzie działa Centrum Nordic Walking Bory Tucholskie.
Mając na uwadze popularność tej dyscypliny w Warlubiu, Świeciu, Serocku, Nowem, Lnianie i Osiu, niewykluczone, że stanie się ona głównym produktem turystycznym powiatu świeckiego. - Faktem jest, że dwoimy się troimy, żeby być wszędzie tam, gdzie nas zapraszają - przyznaje Andrzej Kowalski, instruktor nordic walking w Osiu.
- Jeździmy do sąsiednich gmin, bo nowa grupa chodziarzy nie ruszy z miejsca bez instruktora.A takich, niestety, poza Osiem tu nie ma - tłumaczy Marek Lejk, instruktor z Osia.

Caritas ich wyróżnił

Marzena Kempińska też zauważyła rosnące zainteresowanie nordic walking w gminach powiatu świeckiego. - Gdyby tak zebrać wszystkie i zacząć inwestować w ich bazę nordic walking pod szyldem powiatu, na pewno udałoby się zdziałać więcej - uważa starosta świecki.
Wygląda na to, że warto, bo naszych instruktorów zaczyna już "podbierać" Bydgoszcz. - Mamy opiekę merytoryczną nad wielką majówką, którą Caritas organizuje 30 maja w Myślęcinku. Będą tam promować nordic walking. To zaszczyt, że właśnie nam powierzają merytoryczną część tego wydarzenia - ocenia Kowalski.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

O
Ola
Pani starościna niech już lepiej skończy ze swoimi wizjami. Za drogi się zabierz kobieto, bo po tych powiatowych to już się jeździć nie da. Brak słów na poczynania naszego starostwa.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska