Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Czujemy się oszukani!" Na UMK 28 osób straci pracę

(km)
Na UMK 28 osób straci pracę
Na UMK 28 osób straci pracę Lech Kamiński
Pracownicy studium nauczania języków obcych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika czują się oszukani przez swojego kierownika. Dlaczego?

Pracownicy czują się oszukani

Jeszcze w tym semestrze pracę straci 13 osób ze Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych UMK (potocznie lektoratów), w przyszłym 11, a potem 4. Łącznie - 28, większość to emeryci.

Pracownicy lektoratów są zdruzgotani, czują się też oszukani przez swojego kierownika.
Jeden z wykładowców SPNJO relacjonuje: - Kierownik o zwolnieniach wiedział od października. Nam po raz pierwszy o reorganizacji i o naszej zmianie zatrudnienia, która miała objąć 14 pracowników (z wykładowcy na lektora) powiedział dopiero 19 grudnia, czyli przed świętami Bożego Narodzenia! Termin podpisania aneksów wyznaczył na 13 stycznia na godz. 12. Z powodu przerwy świątecznej na uczelni nikogo nie było aż do 7 stycznia. Niczego więc nie mogliśmy się dowiedzieć. Potem okazało się, że kierownika nadal nie ma, bo zrobił sobie urlop aż do 13 stycznia.

Jak twierdzą wykładowcy, jeszcze 13 stycznia kierownik zapewniał ich, że jeśli podpiszą aneksy, to żadnych zwolnień nie będzie. Trzy dni później usłyszeli, iż ponad połowa z nich straci pracę.

Mimo prób nie udało nam się porozmawiać z kierownikiem studium Czesławem Grabowskim. W sekretariacie usłyszeliśmy: - Pan kierownik będzie we wtorek, ale w tej sprawie i tak się nie wypowie. Prosił przekazać, aby kontaktować się wyłącznie z rzecznikiem uczelni.

Przeczytaj także: Ostre cięcia na toruńskim UMK. Szykują się zwolnienia!

Reorganizacja studium

Dr hab. Marcin Czyżniewski wyjaśnia, że plan reorganizacji studium wyszedł od dziekanów, którzy od nowego semestru przejmują jego finansowanie. Ich zdaniem roczny koszt utrzymania tej jednostki, wynoszący ponad 3 mln zł, jest zdecydowanie za wysoki. Dlatego część z nich opowiedziała się za likwidacją studium i prowadzeniem zajęć z języków na każdym wydziale przez osoby zatrudniane na godziny.

- To oznaczałoby zwolnienie wszystkich pracowników - nauczycieli akademickich i pracowników administracji - mówi rzecznik. - Rektor poprosił więc kierownika SPNJO o przygotowanie alternatywnego planu, który uratowałby studium przed likwidacją, a jednocześnie przyniósł znaczące oszczędności dla wydziałów.

Ostateczny kształt planu jest efektem pracy kierownika, dziekanów i władz rektorskich.
Na czym polega reorganizacja? Jak zapewnia rzecznik uczelni, większości osób, które stracą etat zostaną zaproponowane umowy cywilno-prawne. Po drugie, wykładowcom zaproponowano przejście na stanowisko lektora (liczba obowiązkowych godzin dla wykładowcy to 12 w tygodniu, dla lektora - 18) z zachowaniem pensji zasadniczej. - Po trzecie pracowników SPNJO do prowadzenia zajęć z języka specjalistycznego będą mogły zatrudniać na swoich etatach wydziały, co dwa już zadeklarowały - twierdzi Czyżniewski.

W wyniku zmian koszty SPNJO mają zmniejszyć się o ponad mln zł, czyli o jedną trzecią. - To fikcja - uważają pracownicy studium, nie wierząc w wyliczenia. Sami, na szybko, przygotowali własne warianty oszczędności. Mówią, że na czwartkowym spotkaniu rektorzy nie byli zainteresowani ich pomysłami.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska