Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czwarta kwesta na inowrocławskich cmentarzach. Utrwalimy pamięć powstańców wielkopolskich

Janusz Brodziński
Nowy nagrobek ostatniego powstańca z 1863 roku, ppor. Antoniego Grzymały-Łagiewskiego
Nowy nagrobek ostatniego powstańca z 1863 roku, ppor. Antoniego Grzymały-Łagiewskiego Janusz Brodziński
Towarzystwo Miłośników Miasta Inowrocławia po raz czwarty, w dniu Wszystkich Świętych, organizuje na naszych cmentarzach publiczną kwestę.

Tegoroczna kwesta, w ramach ogólnopolskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przeznaczona jest na upamiętnienie, wzorem innych miast, mogił powstańców wielkopolskich z lat 1918/19, którzy, po latach pruskiej niewoli, zbrojnym czynem przywrócili tym ziemiom polskość.

Przeszli do historii otoczeni chwałą i wdzięcznością

Powstanie Wielkopolskie w Inowrocławiu stanowi jedną z najchlubniejszych kart w jego dziejach. Na Kujawach i w Wielkopolsce prawie nie było polskiej rodziny, z której ktoś nie był w powstaniu. Jego uczestnicy przeszli do historii otoczeni chwałą i wdzięcznością.

- Wielu z nich spoczywa na inowrocławskich cmentarzach, a członkowie Towarzystwa Miłośników Miasta Inowrocławia pragną trwale upamiętnić miejsca ich pochowania. Zarówno tych, którzy walczyli o Inowrocław i Kujawy, jak i walczących gdzie indziej, a pochowanych u nas. Na nagrobkach lub obok, za zgodą rodzin, znajdą się trwałe symboliczne oznakowania - mówi Tadeusz Chęsy, prezes TMMI.

- Na ten cel przeznaczymy dochód z tegorocznej kwesty, która ma zgodę Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Odbędzie się ona 1 listopada w godzinach 8-16, a udział w niej wezmą członkowie TMMI, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Grupy Rekonstrukcyjnej ZHR oraz inni wolontariusze, głównie młodzież - mówi Ewa Dzikowska, sekretarz TMMI. - Pierwsi zgłosili się do nas uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11. Lista jest otwarta i oczekujemy dalszych zgłoszeń.

Piękne efekty poprzednich kwest

Pieniądze zebrane w trzech poprzednich kwestach Towarzystwo Miłośników Miasta Inowrocławia przeznaczyło na renowację z apomnianych nagrobków osób zasłużonych.

Zestarzałe, kruszące się płyty zamieniono na trwalsze i estetyczne. Utrwalono w ten sposób pamięć zmarłego w 1934 roku ostatniego powstańca styczniowego - ppor. Antoniego Grzymałę-Łagiewskiego, nieznanego powstańca śląskiego rodem z Inowrocławia, pierwszego prezydenta tego miasta Józefa Krzymińskiego (społeczność Szkoły Podstawowej nr 5, której on patronuje, i na której prośbę wzniesiono ten monument, objęła pieczę nad pomnikiem nagrobnym) oraz ostatnio - wielce zasłużonej dla miasta i kraju rodziny Łabiszewskich.

Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska