MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy budowa nowej siedziby Starostwa Powiatowego w Chełmnie będzie droższa? Zdjęcia

Monika Smól
Monika Smól
- Budowa nowej siedziby Starostwa Powiatowego nie pochłonęła na razie ani złotówki więcej niż wynika z przetargu - zapewnia Zdzisław Gamański
- Budowa nowej siedziby Starostwa Powiatowego nie pochłonęła na razie ani złotówki więcej niż wynika z przetargu - zapewnia Zdzisław Gamański Rafał Przybylski
- Trwa budowa nowej siedziby Starostwa. Prawdą jest, że koszty przekroczą planowane wydatki? - pyta Czytelnik. - Burmistrz podobno zrobił słaby interes: sprzedał działkę za 300 tys. złotych, a ponoć drogą którą zobowiązał się wybudować znacznie przekroczy te kwotę. Zbuduje ją w ogóle? Starosta: - Obowiązuje kwota z przetargu. Nie dokładamy, nawet wykonawca o to nie wystąpił. A wiceburmistrz zapewnia, że droga powstanie.

Zobacz wideo: Jedziesz na wakacje? Potrzebujesz szczepienia i certyfikatu.

- Podobno budowa siedziby Starostwa będzie droższa niż zakładano o dodatkowe miliony złotych. Jeśli tak, z czego wynika to zwiększenie kosztów? I ile już do tej pory wydano na budowę? - docieka mieszkaniec Chełmna. - Podobno komisja finansów dokłada środki na budowę siedziby, nikt nie jest informowany podczas sesji Rady Powiatu Chełmińskiego, tylko głosowane są przesunięcia w budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej - bez wyjaśniania szczegółów. Słyszałam też, że miasto, które zobowiązało się wybudować drogę do nowej siedziby Starostwa nie pali się do tego. Podobno burmistrz zrobił słaby interes, bo koszt budowy drogi podobno znacznie ma przekroczyć to, ile miasto dostało ze sprzedaży działki Starostwu. Problem dotyczy podobno także własności działki pod parking, to prawda? Ile Starostwo zapłaciło za działkę miastu - za ile metrów kw. i czy tylko pod siedzibę czy też jest właścicielem terenu pod parking? Czy sprawa własności terenu parkingu jest prawnie uregulowana?

Starosta powiatu chełmińskiego zapewnia, że na razie o żadne dodatkowe fundusze wykonawca nie wystąpił.

Starostwo nie dokłada do budowy nowej siedziby

- Firma inwestycje prowadzi wzorowo. Termin oddania nowej siedziby jest bez zagrożeń, prace przebiegają zgodnie z harmonogramem - mówi Zdzisław Gamański, starosta chełmiński. - Nikt nie chce od nas dodatkowych pieniędzy. Obowiązuje kwota 18,3 mln złotych z przetargu. Przesunęliśmy na przyszły rok wydatkowanie 53 tys. złotych w związku z tą budową.

Budowa ma zostać skończona do 30 czerwca 2022 roku.

- Za działkę 4.656 metrów, w 2018 roku, Starostwo zapłaciło miastu 301 tys. złotych. To wieczyste użytkowanie, nie własność, więc trzeba płacić podatek także do Skarbu Państwa. Wystąpiliśmy do wojewody i liczę, że otrzymamy zgodę na przejęcie tego terenu na własność - dodaje starosta Gamański. - Nasza inwestycja, która na pewno ożywi tę część miasta, to poza siedzibą także: parking na ponad 60 miejsc, oświetlenie, drogi wewnętrzne - wszystko do granicy kupionej od miasta działki, czyli z wyłączeniem odcinka 130 metrów, które stanowi droga Gminy Miasta Chełmna.

Część drogi dojazdowej do nowej siedziby Starostwa należy do miasta.

- Liczę, że ją wyremontują, bo trudno by ludzie szli ten kawałek po błocie, które tam obecnie jest - wyraża nadzieję starosta. - Droga wzdłuż FAM-u, jak się jedzie od strony dworca, to właśnie grunty miejskie.

Starosta podkreśla, że na wyposażenie nowej siedziby będzie ogłoszony oddzielny przetarg.

- Tak, jak było planowane - wyjaśnia Zdzisław Gamański. - Zakup serwerów, czy mebli był przewidziany od początku, ale nie w zakresie tej prowadzonej budowlanej inwestycji.

W Urzędzie Miasta Chełmna podkreślają, że spełnią ustalenia zwieńczone umową Gminy Miasto Chełmno i Powiatu Chełmińskiego.

- Zgodnie z obowiązującym planem miejscowym część tego terenu, działka między Netto a ul. Dworcową, posiadała przeznaczenie produkcyjno-magazynowo-usługowe - mówi Piotr Murawski, wiceburmistrz Chełmna. - Uwzględniając bezpośrednie sąsiedztwo zabudowy wielorodzinnej uznaliśmy, że to funkcja usługowa jest najmniej uciążliwa. W 2019 roku starosta wskazał, że poszukuje miejsca pod Starostwo. Planowany do realizacji w kompleksie jednostki wojskowej obiekt był zbyt drogi. Zaproponowaliśmy tzw. mapiarnię, czyli budynek obecnie zajmowany przez Technikum Mundurowe przy Alei 3 Maja. Obiekt ten nie spełnił wymagań. Pojawiła się propozycja działki przy obecnej ul. Kolejowej.

Jak mówi wiceburmistrz, działka o nr ewid. 209/32 i 4656 m2 nigdy nie była własnością miasta.

- Miasto posiadało prawo użytkowania wieczystego - dodaje Piotr Murawski. - Poprzednia administracja miasta starała się zbyć prawo użytkowania wieczystego tej działki w kilku przetargach - za 300 tys. złotych. Propozycja, która została skierowana do władz powiatu chełmińskiego też wynosiła 300 tys. złotych. Zarząd Powiatu Chełmińskiego przystał na propozycję. Naszym zadaniem od początku była aktywizacja terenów pokolejowych. Ulica ta będzie przebiegać wzdłuż granic nieruchomości zajmowanych przez FAM. Tym samym będzie zapewniała obsługę komunikacyjną istniejącego dworca PKS i realizowanego obiektu Starostwa oraz pozostającej w dyspozycji miasta działki między tymi punktami, na których zaplanowany jest nowy obiekt dworcowy i nowoczesne targowisko z zapleczem.

Miasto też planuje zainwestować w okolice dworca

Wiceburmistrz zapowiada, że budowa ul. Kolejowej to koszt około 600 tys. złotych.

- W tej kwocie mieści się nie tylko budowa nawierzchni z kostki betonowej, ale też odwodnienie, chodnik, oświetlenie, ponad 40 ogólnodostępnych miejsc parkingowych - wymienia. - Nie jest prawdą, że miasto zwleka z tym zadaniem. Prace idą sukcesywnie do przodu. Z początkiem listopada projektant przekazał kompletną dokumentację budowlano-kosztorysową ul. Kolejowej. Do końca tygodnia zostanie przedłożona do Starostwa w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Budowa ulicy znalazła się w projekcie budżetu miasta na rok 2022. Od decyzji Rady Miasta Chełmna zależy, czy inwestycja przejdzie do fazy realizacji. Wniosek o aktywizację terenów pokolejowych był jednym z wniosków składanych do Programu Inwestycji Strategicznych. Niestety, nie uzyskał finansowania. Zakładamy ponowne aplikowanie o środki ww. zadaniu w dopiero co ogłoszonym naborze wniosków. Cały koszt zadania to około 3 mln złotych.

Zobaczcie zdjęcia z budowy nowej siedziby Starostwa w Chełmnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska