https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy Bydgoszcz doczeka się Muzeum Narodowego? Radny śle interpelację do marszałka województwa

Adam Willma
Wernisaż "Prowokacja bydgoska" w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy
Wernisaż "Prowokacja bydgoska" w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy Tomasz Czachorowski
Województwo kujawsko-pomorskie pozostaje jednym z nielicznych w Polsce, które nie może pochwalić się Muzeum Narodowym. Sprawa powróciła w związku z interpelacją jednego z radnych wojewódzkich.

O przekształcenie w Muzeum Narodowe od wielu lat starała się placówka w Toruniu. Kiedy wydawało się, że od przekwalifikowania dzieli ją tylko krok, niespodziewanie sprawę zablokował były prezydent Torunia Michał Zaleski. Tymczasem o status narodowy stara się również Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy. Sprawę tę podjął radny Jarosław Wenderlich (PiS), kierując interpelację do marszałka województwa Piotra Całbeckiego.

Od obietnic do rozczarowań

Radny Wenderlich przypomniał, że już w marcu 2023 roku był jednym z sygnatariuszy listu do marszałka województwa, w którym wnioskowano o wsparcie przekształcenia bydgoskiego muzeum w Muzeum Narodowe. Wówczas Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyraziło pozytywną opinię na ten temat. Jednak pismo wiceministra Andrzeja Wyrobca z marca 2024 roku, w którym nie wskazano jednoznacznej gotowości do działania, wzbudziło niepokój wśród zainteresowanych.

Niejasności wokół sprawy pogłębiła odpowiedź ministra Macieja Wróbla na interpelację posła Pawła Szrota. Minister stwierdził w niej, że resort kultury nie zadeklarował gotowości do współprowadzenia bydgoskiego muzeum. W opinii radnego jest to sprzeczne z wcześniejszymi zapewnieniami i budzi obawy, że sprawa może być odwlekana bez końca.

Marszałek: nie mamy takich kompetencji

W odpowiedzi na interpelację radnego Wenderlicha, marszałek Piotr Całbecki podkreślił, że samorząd województwa nie ma kompetencji w zakresie organizacyjnych zmian muzeum. Dodał, że władze Bydgoszczy nie zwróciły się do województwa o wsparcie w tej sprawie. Jednocześnie zaznaczył, że proces tworzenia Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, na które powoływał się radny, nie może być traktowany jako analogiczny przykład: „CSW zostało utworzone z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako instytucja narodowa, w porozumieniu z Gminą Miasta Toruń i Województwem Kujawsko-Pomorskim, w ramach narodowego programu »Znaki Czasu«, kierowanego do wszystkich szesnastu województw”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska