Przypomnijmy, że chodzi o teren dawnej bazy policji przy ul. Marii Skłodowskiej Curie.
Działka ta i stojące tam budynki nie są już potrzebne stróżom prawa, ale nadal są w gestii skarbu państwa. Dlatego ministerstwo sprawiedliwości, z powodów ekonomicznych (nie trzeba będzie budować więzienia od podstaw, a jedynie zaadaptować na jego potrzeby budynki dawnych koszar policyjnych) planuje w tym miejscu umieszczenie tzw. półotwartego zakładu karnego dla 700 osób.
Mniej strzeżone
Półotwartego, co znaczy, że przebywający w nim więźniowie nie będą tak ściśle pilnowani jak w "zwykłych" więzieniach. Między innymi dlatego, że do odsiadywać będą w Toruniu końcówki wyroków.
Jednak i tak koszt niezbędnych prac, czyli zaadaptowania koszar na więzienie i tak będzie spory - 8 mln złotych.
Zdaniem ministerstwa Toruń też będzie miał korzyści z lokalizacji u nas więzienia, bo zarabiać będą firmę je zaopatrujące.
Innego zdania są władze miasta. W specjalnej uchwale radni napisali, że budowa więzienia nie przyniesie Toruniowi żadnych korzyści. Przeciwnie zablokuje rozwój tej części miasta.
Za, czy przeciw?
A co Państwo sądzą o pomyśle budowy na Rubinkowie więzienia. Na opinie czekamy dziś pod numerem tel. 056 61 999 10
"Teren graniczący bezpośrednio z osiedlem Rubinkowo może spełniać inne funkcje - zgodnie z planem miałby stać się zapleczem handlowo-usługowym dla okolicznych osiedli, możliwe byłoby także przeznaczenie jego części pod budownictwo mieszkaniowe. Nie można też zapomnieć o kwestiach społecznych związanych z budową więzienia na obrzeżach dużego osiedla" - uważają miejscy urzędnicy.
By jednak nie zostali posądzeni, że kierują się swoim wąskim interesem magistrat chce rozesłać pocztą do wszystkich rodzin w Toruniu 70-tysięcy egzemplarzy ankiety, w której zapyta torunian czy popierają budowę więzienia na Rubinkowie.
Wypełnione ankiety będzie można wrzucać do specjalnych urn, które zostaną umieszczone w magistracie, we wszystkich jego punktach obsługi interesantów oraz centrach handlowych. Koszt tej akcji wyniesie 10 tys. zł.
- Zdecydowany sprzeciw mieszkańców Torunia będzie dla władz miasta ważnym argumentem w rozmowach z Ministerstwem Sprawiedliwości. Poparcie budowy będzie znakiem, że gmina nie powinna przeciwstawiać się tej idei - czytamy w projekcie ankiety.
Na przeprowadzenie konsultacji muszą się bowiem wcześniej zgodzić radni. Jeżeli tak uczynią w czwartek (na ostatniej sesji w tej kadencji) to cała akcja zostanie przeprowadzona między 14 a 20 listopada br.
Spółdzielnia przeciw
Przypomnijmy, że wcześniej już przeciw planom budowy więzienia przy ul. Skłodowskiej-Curie, w specjalnym liście do premiera Jarosława Kaczyńskiego zaprotestował zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej Rubinkowo.