Niestety, Toruń tonie w narkotykach. W ocenie śledczych, z którymi rozmawiamy o sytuacji, jeszcze kilka lat temu wyglądała ona inaczej.
-Teraz wielkości rzędu 200-300 gramów narkotyków znajdowane u podejrzanych to standard. W pamięci zapadają sprawy z kilogramami narkotyków, których też wciąż przybywa. Zmienił się również rodzaj narkotyków. Kiedyś były to głównie amfetamina i marihuana. Obecnie - tak zwany "kryształ", jego pochodne oraz wszystkie "nowe narkotyki" - słyszymy od śledczych.
Magazyn narkotyków na ul. Sobieskiego. Recydywista Mateusz W. skazany na 2 lata więzienia
O tej sprawie Mateusza W. pisaliśmy w Nowościach" na początku bieżącego roku. 17 stycznia br. kryminalni z Komisariatu Policji Toruń Rubinkowo zrobili "nalot" na zajmowane przez niego mieszkanie przy ul. Sobieskiego. Nie była to wizyta w ciemno. -Zgodnie z ich ustaleniami 38-latek miał tam przechowywać narkotyki - nie krył sierż. sztab. Sebastian Pypczyński z Komendy Miejskiej Policji w Toruniu.
Przeszukanie mieszkania przyniosło spodziewane efekty. W lokalu kryminalni znaleźli cztery worki foliowe i pojemnik z zawartością białego proszku oraz roślinnego suszu. Wstępne badania testerem wykazały, że to ponad 250 gramów amfetaminy i przeszło 15 gramów marihuany - przekazała policja.

Dziś już wiadomo, że narkotyków w "M" przy Sobieskiego znacznie więcej. - Dokładnie 628 gramów afetaminy i 162 gramy 4CMC (tzw. kryształu), a do tego śladowe jeszcze ilości marihuany - przekazuje dziś "Nowościom" prokurator rejonowa Joanna Becińska.
38-letni Mateusz W. od razu trafił do policyjnej celi, a zaraz potem - za kraty jako tymczasowo aresztowany. I za kratami też przebywał w trakcie całego śledztwa oraz sprawy sądowej. Prokuratura Rejonowa Toruń Wschód oskarżyła go o posiadanie znacznej ilości narkotyków. Winnym takiego przestępstwa uznał go już także Sąd Rejonowy w Toruniu.
-Mateusz W. skazany został na 2 lata bezwzględnego więzienia. Wyrok ten jest już prawomocny. Dodam, że podejrzany dobrowolnie poddał się karze i jej wymiar został uzgodniony z prokuraturą. Gdyby nie to, wyrok byłby surowszy - zaznacza prokurator rejonowa Joanna Becińska.
Kto działa w toruńskim narkobiznesie? Mateusz W. ma bogatą kartę karną
Mateuszowi W. z ulicy Sobieskiego udało się udowodnić tylko posiadanie narkotyków, ale już nie handel. To mężczyzna wielokrotnie już w przeszłości karany. Bez żadnego wyuczonego (w szkle) zawodu, za to - jak widać - z profesją przestępczą wyuczoną w praktyce.
-Z opinii biegłych wynika, że Mateusz W. jest uzależniony zarówno od narkotyków, jak i alkoholu. Po badaniu sądowo-psychiatrycznym wskazano na konieczność odbycia przez niego terapii dla uzależnionych. Sąd penitencjarny decydujący o formie odbycia kary zapewne weźmie to pod uwagę - dodaje prokurator.
Na mocy wyroku torunianin ma także wpłacić 4.000 zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Jeśli chodzi o znalezione u niego narkotyki, to sąd standardowo zarządził ich przepadek.

Narkotyki rosnacym problemem. Jak z nimi walczą służby?
Taki skazany jak Mateusz W. to w żargonie śledczych "płotka". Bywa jednak, że od takich spraw - po nitce do kłębka - kryminalni i prokuratura docierają do całych zorganizowanych grup przestępczych.
Narkotyki i handel nimi są nadal wielkim problemem - tak w naszym regionie, jak i w skali kraju. W 2023 roku policjanci CBŚP zebrali materiał dowodowy, który umożliwił przedstawienie zarzutów blisko 3,8 tys. osobom (2022 r. – prawie 3,9 tys.). Blisko trzy czwarte podejrzanych tj. prawie 2,5 tys. (2022 r. – blisko 2,3 tys.) usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.
Skuteczna walka ze zorganizowaną przestępczością miała również wymiar w likwidacji zaplecza finansowego grup przestępczych. W ubiegłym roku zabezpieczono majątek należący do podejrzanych wart ponad 864 mln zł (2022 - ponad 760 mln zł).
-2023 rok okazał się rekordowym pod względem eliminowania narkotyków z rynku. Dzięki policjantom CBŚP na czarny rynek nie trafiło łącznie ponad 14,2 ton narkotyków (2022 – ponad 11,1 ton), w tym około 2,7 ton przejęto poza granicami Polski, podobnie jak w 2022 roku - podało na początku br. Centralne Biuro Śledcze Policji, podsumowując cały rok miniony.

Ponadto funkcjonariusze CBŚP zlikwidowali 56 laboratoriów narkotyków syntetycznych (2022 – 42). -Rok ubiegły przyniósł również znaczny wzrost zlikwidowanych plantacji konopi indyjskich. Policjanci zlikwidowali 34 nielegalne uprawy (rok wcześniej 20 plantacji) - przekazało CBŚP.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:
