MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy emeryci z rocznika 1953 mają jeszcze szanse na podwyżkę świadczeń? ZUS wyjaśnia

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
od 7 lat
Na mocy nowelizacji Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wielu emerytów z rocznika 1953 miało przeliczane świadczenia. Czy nadal mogą składać wnioski i zyskać?

Skontaktowała się z nami Czytelniczka z Bydgoszczy.

- Jestem emerytką z rocznika 1953. Przechodziłam na emeryturę w wieku powszechnym, czyli po ukończeniu 60 lat. Wspomniany wiek ukończyłam w lutym, a w marcu składałam do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek o emeryturę. Dopiero niedawno dowiedziałam się, że jako „rocznik pokrzywdzony” mogłam wnioskować do ZUS o przeliczenie świadczenia i jego spłatę. Podobno można było w ten sposób zyskać kilkanaście tysięcy złotych. Czy mogę jeszcze złożyć wniosek w tej sprawie i mieć podwyższone świadczenie? - pyta Czytelniczka.

Tracili tylko wcześniejsi emeryci

Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, wyjaśnia, że niekorzystne wyliczenie emerytury z powszechnego wieku dotyczyło osób, które urodziły się w 1953 roku i przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 rokiem.

Podstawa obliczenia emerytury powszechnej była wówczas pomniejszana o kwotę wypłaconych świadczeń emerytalnych (tzw. wcześniejszych emerytur).

Wnioski trzeba było składać w 2021 roku

W lipcu 2020 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki jej zapisom, osoby na wcześniejszej emeryturze z rocznika 1953 mogły do 11 stycznia 2021 roku ustalić wysokość emerytury powszechnej po raz pierwszy na korzystnych zasadach, czyli bez pomniejszania o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych.
Osoby, które miały już przyznaną emeryturę powszechną po emeryturze wcześniejszej, nie musiały podejmować żadnych działań. Co ważne, ZUS sam przeliczył im świadczenie.

- Czytelniczki „Gazety Pomorskiej” ta sytuacja nie dotyczy, gdyż nie była jej przyznana i wypłacana wcześniejsza emerytura - wyjaśnia Krystyna Michałek.

Przeliczą świadczenie, jeśli mają podstawy

Regionalna rzeczniczka ZUS ma dla naszej Czytelniczki radę. - Ta pani może złożyć wniosek o przeliczenie emerytury, jeśli dysponuje dokumentami potwierdzającymi staż lub wynagrodzenie w okresie nieuwzględnionym przy obliczeniu emerytury. Jeśli nadal pracuje, to po zakończeniu każdego roku kalendarzowego (czyli najwcześniej w styczniu) lub po ustaniu ubezpieczenia Czytelniczka może złożyć wniosek o doliczenie składek- mówi Krystyna Michałek

Walka o sprawiedliwość trwała latami

Przypomnijmy, że batalia wcześniejszych emerytów z rocznika 1953 roku o korzystne przeliczenie im emerytury wcześniejszej na powszechną trwała wiele lat. Od 2013 roku emerytom, którzy przechodzili ze świadczenia wcześniejszego na zwykłe, kapitał pomniejszany był o sumę wypłaconych wcześniejszych emerytur. Rocznik 1953 był w szczególnej sytuacji, bo przepisy zmieniły się, gdy emeryci byli już na wcześniejszym świadczeniu i nie mieli pola manewru. W marcu 2019 roku zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego korzystny dla wcześniejszych emerytów 1953 rocznika.

Nie przegap

Większość zainteresowanych nie mogła jednak z niego skorzystać, bo od doręczenia im decyzji ZUS minęło ponad 5 lat. W takiej sytuacji (mówi o tym art. 146 kodeksu postępowania administracyjnego) Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie mógł już uchylić decyzji. Trzeba było czekać na ustawę, która wyrok Trybunału zrealizowała. Została uchwalona w czerwcu 2020 roku, a weszła w życie 11 lipca 2020 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska