Stosowną uchwałę upoważniającą prezydenta Inowrocławia do wniesienia skargi do Trybunału, podjęła pod koniec ub. tygodnia Rada Miejska. Za głosowało 15 osób, a jedna wstrzymała się.
Przeczytaj także:Zdolni inowrocławscy uczniowie otrzymali nagrody od prezydenta miasta [zdjęcia]
Wojują już drugi rok
Przypomnijmy. Dwa lata temu radni powiatowi przyjęli uchwałę o utworzeniu przy "Kasprze" w Inowrocławiu dwujęzycznego gimnazjum. Inicjatywę tę poparły władze wszystkich gmin powiatu z wyjątkiem Inowrocławia. Miasto uznało, że starostwo tworząc gimnazjum wchodzi w jego kompetencje, co jest niezgodne z ustawą o systemie oświaty.
W wrześniu ub. r. przy I LO w Inowrocławiu ruszyła klasa gimnazjalna. Kilka dni wcześniej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę miasta uznając, że gimnazjum dwujęzyczne utworzone zostało przez powiat zgodnie z prawem. Miasto wystąpiło więc do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie o kasację orzeczenia WSA. Stanowisko NSA dotarło do inowrocławskiego ratusza w marcu br. Sąd uznał, że powiat, mimo braku porozumienia z miastem, mógł na jego terenie założyć szkołę gimnazjalną i działaniem tym nie naruszył interesów miasta.
Władze Inowrocławia, ponieważ wyczerpały już wszelkie możliwe działania prawne, postanowiły złożyć skargę do Trybunału Konstytucyjnego. Ma on orzec, czy stanowiska WSA i NSA w sprawie gimnazjum przy I LO były zgodne z Konstytucją RP.
Już o tym słyszeli
- Dotarły do mnie nieoficjalne informacje o planach miasta. Nie komentuję tych zamierzeń. Gimnazjum przy liceum Jana Kasprowicza w Inowrocławiu działa zgodnie z prawem, czego potwierdzeniem były wyroki sądów administracyjnych - usłyszeliśmy od Józefa Ratajczaka, naczelnika wydziału oświaty inowrocławskiego starostwa.
Nasz rozmówca przypomniał, że pierwszy rocznik gimnazjum dwujęzycznego od września br. rozpocznie drugą klasę. Oprócz niego do szkoły uczęszczać będzie 30 gimnazjalistów klasy pierwszej.
- Także w roku bieżącym było duże zainteresowanie dostaniem się do tej szkoły, mimo że stawia ona wysoko poprzeczkę. Podań wpłynęło dwa razy więcej niż miejsc w klasie pierwszej - dodał naczelnik.
Czytaj e-wydanie »