
Groźne promieniowanie UV
Promieniowanie UV jest groźne dla naszej skóry. Opalanie przyspiesza starzenie skóry i powoduje zwiększenie ryzyka zachorowania na czerniaka. Warto pamiętać, że nie tylko światło słoneczne jest groźne - równie niebezpieczne jest promieniowanie UV z lamp w solariach. Jeśli lubisz się opalać, kontroluj swoją skórę, wygląd pieprzyków i znamion. Każde powiększenie się zmiany skórnej powinno być zbadane przez lekarza.

Uważaj na to, co jesz
Groźne czerwone mięso, wędliny i kiełbasy. Gotowe dania, zawierające barwniki i konserwanty.
Czy często spożywasz czerwone mięso i produkty o wysokim indeksie glikemicznym? Jeśli tak, to pamiętaj, że taka dieta może przyczyniać się do powstawania komórek rakowych. Czerwone mięso często zawiera azotany i konserwanty, które również bardzo szkodzą naszemu organizmowi. Szacuje się, że 25 proc. azotanów przekształca się w azotyny, a z tego związki powstają rakotwórcze nitrozoaminy, które mogą m.in. wywoływać nowotwory przełyku, żołądka, trzustki, stercza, jajników, piersi i jelita grubego oraz szereg innych chorób. U dzieci zwiększają ryzyko zachorowania na białaczkę.
Które produkty mają wysoki indeks glikemiczny? Lista jest długa. Są na niej m.in. piwo, pieczywo z pszennej mąki, makaron, gotowana marchew i ziemniaki, płatki kukurydziane czy chipsy. Nadmierne spożywanie takich produktów może wpływać na zwiększenie ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych.

Alkohol. Bezpieczne picie - czy istnieje?
Picie alkoholu szkodzi - to wie każdy. Każdy też zapewne wie, że alkohol zatruwa cały organizm, ale szczególnie negatywnie oddziałuje na wątrobę, powodując jej stłuszczenie, marskość i rozwój choroby nowotworowej tego narządu. Czy istnieje bezpieczna dawka alkoholu i czy każdy alkohol szkodzi tak samo? Odpowiedź jest złożona. Według rekomendacji rządu Wielkiej Brytanii, które powstały w oparciu o badania ekspertów medycznych na podstawie aktualnych badań naukowych z całego świata, bezpieczną dawką alkoholu jest nieprzekraczanie 14 porcji alkoholu na tydzień. Porcja alkoholu z kolei to wg Brytyjczyków 10 ml lub 8g czystego alkoholu etylowego.
W skrócie 14 porcji alkoholu odpowiada sumie:
► 6 kieliszków (175 ml) 13-procentowego wina
► 9 małym butelkom (330 ml) 5-proc. piwa
► 14 kieliszkom (25 ml) 40-procentowej wódki.
Jednocześnie lekarze podkreślają, że nie ma czegoś takiego, jak bezpieczne picie i każda dawka alkoholu niesie ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.
Jeśli chcesz sprawdzić, czy pijesz szkodliwie, możesz skorzystać z testu diagnostycznego Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) na http://www.parpa.pl/index.php/szkody-zdrowotne-i-uzaleznienie/autodiagnoza