
Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka zachorowania na raka
Szacuje się, że co trzeci przypadek nowotworu ma podłoże genetyczne. Jeśli w naszej rodzinie ktoś chorował na raka, nie oznacza to, że Ty też zachorujesz, ale ryzyko zachorowania jest większe. Nawet, gdy w rodzinie nie było zachorowań na raka, materiał genetyczny może zostać uszkodzony wskutek niehigienicznego trybu życia, złej diety lub też wskutek innych czynników środowiskowych.
Choroby nowotworowe nieuwarunkowane genetycznie mogą rozwijać się latami. Kluczowe jest wczesne rozpoznanie, by jak najszybciej wdrożyć leczenie. Sprawdź, na co powinieneś szczególnie zwracać uwagę, przekonaj się czy jesteś w grupie ryzyka i czy powinieneś udać się do lekarza.
Zobacz, co wpływa na zwiększenie ryzyka zachorowania na choroby nowotworowe. Na co zwrócić szczególną uwagę? >>>

Czy w Twojej rodzinie ktoś cierpiał na choroby nowotworowe?
Najczęściej rozpoznawanym nowotworem, który powstaje wskutek uwarunkowań genetycznych, jest rak piersi - mutacje genetyczne w tym przypadku powodują wzrost wystąpienia tego typu nowotworu aż o 70 procent!
Równie groźny jest rak jajników - ryzyko zachorowania wzrasta o 40 procent. Jeśli w naszej rodzinie wystąpiły wyżej wymienione choroby nowotworowe, warto udać się do lekarza i oddać do analizy nasze DNA, dzięki czemu panie mogą sprawdzić, czy mają gen zwiększający ryzyko raka piersi i jajników (ryzyko wzrasta o 5-10 proc. Takie badanie przeszła m.in. Angelina Jolie). Koszty takiego badania zaczynają się od kilkuset złotych. Badanie genów polega na pobraniu materiału z krwi lub śliny.
Także w przypadku wystąpienia zachorowań na choroby nowotworowe układu pokarmowego, skóry czy nerek, ryzyko wystąpienia choroby jest dużo wyższe niż u osób, u których w rodzinie nie było takich zachorowań.
Więcej o dziedziczeniu chorób nowotworowych >>>

Ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem
Ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej u osób poniżej 30. roku życia szacuje się na 0,5 proc. Wraz z upływem czasu, ryzyko zwiększa się, a po przekroczeniu 65. roku życia wzrasta do 12 proc., by z upływem czasu osiągnąć 23 proc. Istnieje tak zwane życiowe ryzyko rozwoju choroby nowotworowej u wszystkich ludzi, które szacowane jest niezależnie od rodzinnych obciążeń. Ten współczynnik wynosi 33 procent, co oznacza, że co trzecia osoba zagrożona jest zachorowaniem na chorobę nowotworową.
Dziedziczenie chorób nowotworowych
Jeśli ktoś w rodzinie cierpiał na ten nowotwór, ryzyko zachorowania wzrasta o tyle procent:
► rak nerki - dziedziczony w 4 proc. i najczęściej rak atakuje obie nerki
► rak prostaty - około 9 proc. mężczyzn ma podłoże genetyczne, wyższe ryzyko wystąpienia tego nowotworu występuje u braci chorego niż u jego synów
► rak jelita grubego - od 10 do 20 proc.

Choroby nowotworowe wywołane wskutek palenia
Czy palisz papierosy lub przebywasz w pomieszczeniach zadymionych dymem papierosowym? Jeśli tak, to zwiększa się ryzyko na zachorowanie na raka płuc. Jakie symptomy powinny nas niepokoić?
Przede wszystkim jest to uporczywy kaszel. Palacze (aktywni, jak i bierni) powinni wykonywać badanie RTG płuc co najmniej raz do roku. Palacze nie tylko zagrożeni są nowotworem płuc. Zależnie od czasu trwania uzależnienia, ilości wypalanych papierosów oraz osobniczych uwarunkowań genetycznych znacznie wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia następujących chorób nowotworowych: jamy ustnej, jamy nosowej, warg, gardła, krtani, przełyku, żołądka, wątroby, trzustki, jelita grubego, nerki, pęcherza moczowego, prącia, szyjki macicy i trzonu macicy oraz wystąpienia niektórych typów białaczki.