Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy klienci przepłacali za płyn do mycia naczyń "Ludwik"?

Rozmawiała Agnieszka Wirkus, Fot. UOKiK [email protected] tel. 52 32 63 182
Maciej Chmielowski: - Sprawdzimy, czy klienci przepłacali za płyn do mycia naczyń "Ludwik"
Maciej Chmielowski: - Sprawdzimy, czy klienci przepłacali za płyn do mycia naczyń "Ludwik"
- Przeszukaliśmy siedzibę spółki Inco-Veritas, która produkuje między innymi "Ludwika". Z zebranych przez nas dokumentów wynika, że firma mogła ustalać z dystrybutorami minimalne ceny odsprzedaży swoich produktów - rozmowa z Maciejem Chmielowskim z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

 - Podejrzewacie, że klienci mogli przepłacać za płyn do mycia naczyń "Ludwik".

- Przeszukaliśmy siedzibę spółki Inco-Veritas, która produkuje między innymi "Ludwika". Z zebranych przez nas dokumentów wynika, że firma mogła ustalać z dystrybutorami minimalne ceny odsprzedaży swoich produktów - między innymi chemii gospodarczej oraz nawozów ogrodniczych. Czy tak rzeczywiście było, rozstrzygnie prowadzone przez nas postępowanie.

- Wspólne ustalanie przez przedsiębiorców cen produktów i usług jest zabronione. Co za to grozi? - Kary finansowe mogą wynieść maksymalnie 10 procent ubiegłorocznych dochodów spółki. Dotychczas tylko raz nałożyliśmy tak wysokie kary. Dostało je pięciu z siedmiu przedsiębiorców, którzy ustalali ceny cementu.

- Dlaczego tylko oni? - Najwyższa kara nakładana jest w wyjątkowych sytuacjach - na przykład, kiedy zmowa trwa latami i dotyczy całego rynku.

- Przedsiębiorcy mogą uniknąć konsekwencji finansowych. I to nawet, gdy złamali prawo. - Jest to możliwe, jeśli skorzystają z programu łagodzenia kar - leniency. Zgodnie z jego założeniami, nie karzemy spółek, które zgłosiły się do nas i nie były inicjatorami zmowy, nie nakłaniały innych do przystąpienia do kartelu, zrezygnowały z ustalania cen oraz przekazały nam wiele istotnych i nieznanych dotąd informacji na temat sprawy.

Dzięki programowi leniency kary uniknął jeden z uczestników wspomnianej zmowy cementowej.

Czytaj też: UOKiK: Dogadali się, więc dostali karę

- A co z klientami? Mają prawo domagać się rekompensaty od firm, które ustalały ceny? - Bardzo trudno jest ustalić, ile kosztowałyby poszczególne produkty, gdyby przedsiębiorstwa nie stosowały wspólnie ustalonych stawek.

Konsumenci mogą jednak próbować dochodzić swoich praw w pojedynkę lub wspólnie, składając pozew zbiorowy. Sąd oceni przedstawione przez nich dowody i uzna, czy mają rację.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska