Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy kury można już wypuszczać? Sprawdzamy, co z ptasią grypą

Redakcja
Agata Wodzień
Kiedy zostanie zniesiony zakaz wypuszczania kur? - pyta mieszkanka powiatu chełmińskiego. Takich pytań pojawia się w ostatnich dniach bardzo dużo.

Pogoda zrobiła się prawdziwie wiosenna, a gospodynie chciałyby otworzyć wreszcie drzwi kurników. Czy mogą to zrobić? Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii przypomina, że nadal obowiązuje zakaz wypuszczania drobiu, chyba, że mamy woliery, które uniemożliwiają dostęp dzikim ptakom. Czy długo jeszcze potrwa taki stan? Wygląda na to, że nie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało już rozporządzenie.

 

Ostatni komunikat o potwierdzonym przypadku wysoce zjadliwej grypy ptaków Główny Lekarz Weterynarii wydał 17 marca. Wówczas ptasia grypa pojawiła się u drobiu w województwie małopolskim. Było to 65. ognisko choroby w hodowli. 

 

"Zgodnie z dotychczasową wiedzą na temat sezonowej dynamiki zakażeń wirusami grypy u dzikich ptaków, częstotliwością występowania zakażeń jest najwyższa jesienią, a najniższa wiosną, co wiąże się ze wzrostem poziomu odporności populacyjnej", czytamy w uzasadnieniu ministerialnego rozporządzenia. "Dodatkowo wzrost temperatury otoczenia wpływa ujemnie na zdolność przeżywania wirusa w środowisku". Dlatego też resort spodziewa się spadku zachorowalności. 

Obecnie obszarami podwyższonego ryzyka są jedynie poszczególne powiaty. 

 

Zniesienie obowiązku trzymania drobiu w zamknięciu może pojawić się w kolejnych dniach, będziemy informować o nowych decyzjach. Rozporządzenie wejdzie w życie dzień po jego ogłoszeniu. 

Ważne! Rozporządzenie opublikowano 5 kwietnia, czyli od 6 kwietnia można wypuszczać drób! Więcej: Kury wychodzą na wolność! Sprawdź zasady

 

O co należy zadbać, kiedy już kury będą mogły wyjść na powietrze?

  • Powinniśmy ograniczyć dostęp drobiu do zbiorników wodnych, gdzie dostęp mają również dzikie ptaki. 
  • Starać się wypuszczać drób na terenie gospodarstwa, gdzie przybywają ludzie, co w naturalny sposób będzie odstraszało dzikie ptactwo
  • W gospodarstwach mogą być stosowane ultradźwiękowe odstraszacze, siatki 

 

Może być tak, że miejscowo, jeśli tak zdecyduje powiatowy lekarz weterynarii lub wojewoda, będzie obowiązywał nakaz zamknięcia drubiu, jeśli pojawi się zagrożenie. Przygotowane rozporządzenie zniesie też zakaz organizowania targów, wystaw i pokazów z udziałem ptactwa. Znów będzie można legalnie handlować drobiem na targowiskach. 

 

Ministerstwo zaznacza, że kluczowym elementem bioasekuracji jest zabezpieczenie ściółki dla drobiu. Słoma bywała powodem wprowadzenia wirusa do gospodarstwa. "Ryzyko można zminimalizować wprowadzając przepis nakazujący zabezpieczenie słomy przez umieszczenie jej w budynkach, a na polach pod szczelnym przykryciem. Natomiast po wporwadzeniu do gospodarstwa zewnętrzna część balotów, stanowiąca, największe ryzyko, powinna zostać poddana odkażeniu przy użyciu środków możliwych do stosowania w obecności ptaków, a ponowne odkażenie materiałów używanych jako ściółka powinno mieć miejsce po jej wporwadzeniu do obiektu i dościeleniu". 

 

Wypowiedź ministera Krzysztofa Jurgiela z 13 marca:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska