Czy mając agroturystykę dostanę pomoc na restrukturyzację małych gospodarstw?

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
pixabay
Udostępnij:
Pani Dorota z Podkarpacia: Czy osoba prowadząca agroturystykę może otrzymać pomoc na restrukturyzację małych gospodarstw? Na pytanie odpowiadają pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 października 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu „Restrukturyzacja małych gospodarstw” w ramach poddziałania ,,Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. z 2015 r. poz. 1813 z późn. zm.) nie wyklucza osób prowadzących agroturystykę z możliwości ubiegania się i otrzymania pomocy na restrukturyzację małych gospodarstw, pod warunkiem spełnienia kryteriów dostępu do przyznania tej pomocy.

Zgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu pomoc przyznaje się rolnikowi, jeżeli m.in. jest posiadaczem samoistnym lub zależnym gospodarstwa rolnego w rozumieniu art. 553 u­stawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2018 r. poz. 1025, z późn. zm.), obejmującego co najmniej 1 ha gruntów ornych, sadów, łąk trwałych, pastwisk trwałych, gruntów rolnych zabudowanych, gruntów pod stawami lub gruntów pod rowami, lub nieruchomości służącej do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2019 r. poz. 299 oraz poz. 303) w brzmieniu z dnia 12 grudnia 2014 r. położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwanych dalej „gospodarstwem”, którego wielkość ekonomiczna jest mniejsza niż 13 tys. euro. Ponadto zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 2 w gospodarstwie, którego jest posiadaczem prowadzi w celach zarobkowych, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, z wyłączeniem chowu i hodowli ryb. Z kolei zgodnie z § 2 ust. 3 uznaje się, że rolnik prowadzi działalność rolniczą w celach zarobkowych, jeżeli działalność ta nie jest prowadzona w celach naukowo-badawczych oraz jego dochody z rolnictwa - stanowią co najmniej 25% jego wszystkich dochodów lub przychody z rolnictwa - stanowią co najmniej 25% jego wszystkich przychodów.

To Cię może też zainteresować

Biorąc pod uwagę powyższe, osoba prowadząca agroturystykę może otrzymać pomoc na restrukturyzację małych gospodarstw, jeżeli spełnia m.in. wymienione wyżej kryteria. Należy jednak mieć na uwadze, że otrzymana premia musi być przeznaczona wyłącznie na działalność rolniczą, a nie na agroturystykę. Rozwój gospodarstwa i zwiększenie jego wielkości ekonomicznej musi wynikać z planowanych i podejmowanych działań w zakresie produkcji rolnej.

______________________
Agro Pomorska odcinek 68,

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
z miasta
Możecie te paragrafy przełożyć na jakiś zrozumiały język?

Dajmy na to,ktoś ma zabudowę siedliskową, 1,5 hektara łąki, 3 kozy. O co i w jakiej wysokości może się ubiegać?
Dodaj ogłoszenie