Napisała do nas Czytelniczka, która spotkała się z następującym problem: dyrekcja szkoły, do której uczęszcza jej 15-letni syn, będący młodocianym pracownikiem, uważa, że podczas zajęć teoretycznych w placówce nie ma on statusu ucznia, tylko młodocianego pracownika. Czy wobec tego powinien go obowiązywać statut szkolny, który uwzględnia tylko uczniów? Jednocześnie dyrekcja wymaga usprawiedliwiania nieobecności na lekcjach za pomocą zwolnień lekarskich. Czy ma do tego prawo?
Z informacji, które uzyskaliśmy w Departamencie Strategii, Kwalifikacji i Kształcenia Zawodowego jasno wynika, że:
młodociany pracownik, choć podlega prawu pracy, kiedy pracuje, w momencie, w którym uczestniczy w zajęciach szkolnych ma status ucznia;
nieobecność w pracy musi usprawiedliwić lekarz, jednak nie ma obowiązku przedstawiać zwolnienia lekarskiego w szkole. Nieobecności szkolne młodocianych pracowników usprawiedliwiają rodzice.
Młodociany pracownik to osoba w wieku 15-18 lat zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Może pracować w celu przygotowania zawodowego lub wykonywać prace lekkie, które nie zagrażają ich zdrowiu i nie kolidują z nauką. Czas pracy młodocianych wynosi maksymalnie 6-8 godzin dziennie, zależnie od wieku. Pracodawca musi zapewnić odpowiednie warunki pracy i umożliwić kontynuowanie nauki w wymiarze określonym w aneksie do umowy. Młodociani mają prawo do przerw i odpoczynku, w tym 30-minutowej przerwy po 4,5 godzinach pracy oraz 48 godzin odpoczynku tygodniowo, obejmującego niedzielę.
Nurtują Cię trudne do rozwiązania kwestie szkolne? Napisz do nas!
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
