Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy możemy płacić niższe rachunki?

(MKJ)
Cyfrowy system sterujący ogrzewaniem zapewni nam najwięcej oszczędności
Cyfrowy system sterujący ogrzewaniem zapewni nam najwięcej oszczędności Fot. TECE
O tym, że oszczędzać trzeba w domu na co dzień - najczęściej przypomina nam kieszeń, gdy przychodzi regulować rachunki. Ale często jest tak, że złorzeczymy na zbyt wysokie opłaty, a nie potrafimy wyzwolić w sobie nawyku oszczędności.

Oto kilka wskazówek, które mogą mieć wpływ na zmianę naszych przyzwyczajeń, a tym samym na obniżenie kosztów utrzymania naszego domu lub mieszkania. Może na tym też zyskać środowisko naturalne.

Mocne uszczelki i nowoczesne regulatory

Powinniśmy się szybko pozbyć cieknących kranów, spłuczek czy kaloryferów. Nawet niewielka nieszczelność, to mnóstwo litrów zmarnowanej wody, za którą i tak musimy zapłacić.

Z tego samego powodu, zamiast kąpieli w wannie lepiej, od czasu do czasu, wziąć krótki prysznic, a naczynia miast pod bieżącą wodą zmywać w zlewozmywaku.

Dodatkowe oszczędności przyniesie wyposażenie instalacji wody ciepłej w nowoczesne regulatory temperatury. Dzięki nim będziemy mieli dostęp do wody o wymaganej temperaturze, a jednocześnie o około 30 proc. mniej ciepła będziemy potrzebowali do jej podgrzania.

Wydatki na ogrzewanie mogą nadwerężyć niejeden domowy budżet. Jeśli mamy grzejniki, to warto wyposażyć je przynajmniej w zawory termostatyczne.

- Największe oszczędności uzyskamy jednak montując w domu cyfrowy system sterujący ogrzewaniem - mówi Andrzej Majewski z firmy TECE. - System można zaprogramować tak, by dopasować właściwą temperaturę w każdym pomieszczeniu do pory dnia, konkretnej godziny czy dnia tygodnia.

Jeden stopień i 5 proc. mniej

Obniżenie temperatury w domu o jeden stopień C pozwala zmniejszyć zużycie energii nawet o 5 proc. Aby maksymalnie wykorzystać moc instalacji, grzejniki powinny być całkowicie odsłonięte, przynajmniej zimą. Poza tym - warto za nimi założyć specjalne ekrany, które będą kierować ciepłe powietrze do wnętrza pomieszczenia.

Nie otwierajmy drzwi

W trackie gotowania powinniśmy zwracać uwagę na to, aby płomień palnika ogrzewał tylko dno garnka (przykrytego!). Zbyt duży ogień, to niepotrzebna strata gazu. W trakcie przygotowania posiłków, gotujmy tylko tyle wody, ile jest nam potrzebne, a podczas korzystania z piekarnika, nie otwierajmy go zbyt często. Każde uchylenie drzwiczek zwiększa zużycie energii o około 10-20 proc. Podobnie jest z lodówką.

Pamiętajmy też, że świetlówki energooszczędne zużywaj pięciokrotnie mniej energii niż tradycyjne żarówki. Nie powinniśmy też stosować intensywnego światła tam, gdzie nie jest to konieczne - np. w przedpokoju.

Fot. tece
Cyfrowy system sterujący ogrzewaniem zapewni nam najwięcej oszczędności

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska