Zobacz wideo: Wakacyjne pokazy fontanny multimedialnej przed Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy
Pieniądze na ten cel pochodzą z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Zgodnie z prawem, obowiązek tworzenia ZFŚS ciąży na pracodawcach zatrudniających na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Wyjątek stanowią pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, którzy nie mogą zrezygnować z tworzenia Funduszu.
Kto może korzystać z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych?
Osobami uprawnionymi do korzystania z niego są pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści - byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z Funduszu. W praktyce oznacza to, że pracodawca nie może wyłączyć tych osób z listy uprawnionych.
Może natomiast tę listę rozszerzyć wprowadzając do regulaminu Funduszu zapis, że jeszcze inne osoby mogą korzystać z finansowego wsparcia. Najczęściej pracodawcy poszerzają krąg uprawnionych o pracowników tymczasowych i zleceniobiorców. Wykaz osób mogących korzystać ze środków finansowych Funduszu powinien być wskazany w wewnętrznym regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.
Jeśli szef zdecyduje, że wsparcie z ZFŚS będzie się należeć także pracującym na umowę zlecenie, wówczas mogą oni liczyć np. na dofinansowanie ich dzieciom wyjazdu na kolonie czy obóz, także zagraniczny. Nie wszyscy dostaną po równo. Przyznawanie wsparcia finansowego powinno być oparte na kryteriach socjalnych, czyli być zależne od sytuacji rodzinnej, życiowej i materialnej pracownika.
Nie przegap
