Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy to koniec budownictwa czynszowego we Włocławku?

Małgorzata Goździalska
Fot. Wojciech Alabrudziński
Ponad 1000 włocławian czeka w kolejce na mieszkania czynszowe. Tymczasem Miejskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego odda w przyszłym roku do użytku tylko jeden blok. Czy będzie dalej budować, to niewiadoma.

Niewiadoma to efekt decyzji o likwidacji Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, kredytującego budownictwo czynszowe. Do końca roku na dotychczasowych zasadach przyznawane będą kredyty przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Co dalej?

- Tego wciąż nie wiemy - przyznaje Krzysztof Szafrański, prezes MTBS we Włocławku.

Miejskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego we Włocławku czeka na przyznanie kredytów na budowę czterech kolejnych bloków. Bloki te mają być wznoszone na osiedlu przy Celulozowej i Zagajewskiego. Na dwa z nich MTBS ma już pozwolenie na budowę. Chodzi o budynek z 78 mieszkaniami i kolejny dla 40 rodzin.

Obecnie przy Celulozowej budowany jest blok dla 54 rodzin. Zamieszkają w nim ci, którzy zapisali się na mieszkanie cztery, pięć lat temu. Do użytku budynek ten będzie oddany w drugim kwartale przyszłego roku. Zgodnie z umową zawartą z Urzędem Miasta we Włocławku, 17 spośród 54 mieszkań MTBS odda do dyspozycji gminy.
Zainteresowanie budownictwem czynszowym we Włocławku nie maleje. Na mieszkanie z MTBS czeka już ponad 1000 włocławian.

Kiedy się przeprowadzą?

- Na to pytanie trudno odpowiedzieć - mówi prezes Szafrański. - Wszystko bowiem zależy od tego, czy i kiedy otrzymamy kredyty, o które zabiegamy.
Na budowę mieszkań MTBS może uzyskać wsparcie z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości do 70 procent wartości inwestycji. Pozostałe koszty pokrywa najemca, wpłacając tzw. partycypację, która wynosi minimum 30 procent wartości mieszkania.

Jakie zasady obowiązują
przy przydzielaniu mieszkań na wynajem? Warunek pierwszy - mieszkania otrzymują ci, którzy partycypują w kosztach budowy i wpłacą kaucję, wynoszącą 10-krotność miesięcznego czynszu. Ale brane pod uwagę jest także to, czy przyszły najemca znajduje się na liście oczekujących na mieszkanie z Urzędu Miasta. Ważne jest także to, czy rodzina, która otrzyma cztery kąty na wynajem z MTBS, zwolni inne mieszkanie komunalne.

Tzw. partycypacja w kosztach budowy w przypadku mieszkania 50-metrowego to obecnie około 45 tysięcy złotych. Czynsz za takie mieszkanie, bez opłat za wodę i centralne ogrzewanie, wynosi ok. 380 zł.

MTBS we Włocławku jest w tej sytuacji, że ma jeszcze gdzie inwestować. Są między innymi jeszcze wolne tereny przy Celulozowej i Zagajewskiego. Tu mogłoby być zbudowanych około 160 mieszkań. Mogłoby, gdyby kredyty były bardziej dostępne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska