Uber: raport o bezpieczeństwie
Uber z roku na rok cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Stanowi wygodną alternatywę i jest jednocześnie duża konkurencją dla korporacji taksówkarskich. Aplikacja działa w 528 miastach na całym świecie. W kontekście przewozów dokonywanych za pośrednictwem Ubera, wielokrotnie powraca temat bezpieczeństwa pasażerów, korzystających z tego środka transportu.
Czytaj także: Autobus nie przyjechał zgodnie z rozkładem? Weź Ubera na koszt przewoźnika. Zapadł przełomowy wyrok sądu
Uber postanowił podzielić się z opinią publiczną danymi dotyczącymi kwestii bezpieczeństwa podczas przewozów. Zobaczcie, co wynika z raportu, który opublikował przewoźnik (dane dotyczą przejazdów dokonanych w 2017 i 2018 roku na terenie Stanów Zjednoczonych).
Czy Uber jest bezpieczny? - wyniki raportu
W raporcie zbadano trzy kategorie zagrożeń bezpieczeństwa:
- wypadek ze skutkiem śmiertelnym,
- morderstwo,
- napaść na tle seksualnym.
Z opublikowanych danych wynika, że w badanym okresie doszło do 97 wypadków śmiertelnych związanych z aplikacją Uber. W raporcie odnotowano także śmierć 19 osób, z których 8 było użytkownikami aplikacji, 7 - kierowcami, a 4 to osoby trzecie. Zdecydowanie największym zagrożeniem są napaście na tle seksualnym - w ciągu dwóch lat zgłoszono ich prawie 6 tysięcy. Mowa tutaj o całowaniu i dotykaniu, a nawet o gwałtach.
Co istotne, Uber podkreśla, że z zebranych danych wynika, że ofiarami padają nie tylko pasażerowie - również kierowcy zgłaszają przypadki napaści seksualnych podczas świadczenia usług oraz giną w trakcie pracy.
Uber w Bydgoszczy. Kiedy samochody Ubera pojawią się w Bydgoszczy?
Z raportu nie należy jednak wyciągać pochopnych wniosków. Choć na pierwszy rzut oka skala zagrożeń wydaje się ogromna, należy pamiętać, że każdego dnia Uber świadczy 4 miliony przejazdów w samych tylko Stanach Zjednoczonych (to ponad 45 kursów na sekundę!). W okresie analizowanym na potrzeby raportu (lata 2017-2018), codziennie odbywało się średnio 3.1 mln kursów. Statystycznie rzecz ujmując, zagrożenia dotyczące bezpieczeństwa stanowiły więc:
- 0.1% - zagrożenia bezpieczeństwa, z których większość dotyczyła ostrego hamowania lub sprzeczki,
- 0.0003% - szczególne zagrożenia bezpieczeństwa, wymienione w raporcie (wypadki ze skutkiem śmiertelnym, morderstwa i napaści seksualne).
Dramatyczne incydenty zdarzają się więc niezwykle rzadko. Podczas przeważającej większości przejazdów (aż 99,9%) nie zanotowano żadnych naruszeń bezpieczeństwa.
Dlaczego Uber publikuje takie dane?
Wiele osób zastanawia się, dlaczego Uber w ogóle publikuje takie dane. Stanowią one bowiem tajemnicę przedsiębiorstwa i nie musiały w ogóle ujrzeć światła dziennego.
Nie uważamy, że dochowywanie tajemnicy handlowej uczni kogokolwiek bezpieczniejszym - Uber
Raport powstał, by poprawić bezpieczeństwo pasażerów, korzystających z usług z Ubera i uniknąć niepożądanych sytuacji w przyszłości. W związku z tym, przewoźnik wyciąga wnioski z zebranych danych i sukcesywnie udoskonala sposób świadczenia usług. Firma zapowiada także, że co dwa lata będzie publikować raport na temat bezpieczeństwa.
Z całym raportem Ubera i metodologią badania można się zapoznać TUTAJ.
Wideo: Smaki Kujaw i Pomorza odcinek 17
