Pomnik ma stanąć na skwerze ppor. Leszka Białego. - To symboliczne miejsce, bo w sąsiedztwie swoją siedzibę miał Bydgoski Urząd Bezpieczeństwa Publicznego - mówi Szymaniak. - Bydgoszcz była zresztą ważnym miejscem na mapie niepodległościowego podziemia po II wojnie światowej.
https://pomorska.pl/narodowy-dzien-zolnierzy-wykletych-w-bydgoszczy-byly-race-i-transparenty-bydgoszczanie-pamietali-o-bohaterach-zdjecia-wideo/ga/6469184/zd/10316492Jak mówią pomysłodawcy budowy pomnika, „Żołnierzom Wyklętym” należy się upamiętnienie. - Komunistyczny reżim nie tylko eliminował ich fizycznie, ale skazywał na społeczne wykluczenie i niepamięć. A my musimy zrobić wszystko, by ich z tej niepamięci wydobyć - przekonuje Marek Szymaniak.
Komitet chce, by pomnik został odsłonięty w 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
- Na razie wystąpiliśmy o zgody do architekta, plastyka miejskiego i konserwatora zabytków - informuje dr Szymaniak.
Na razie jednak nie wiadomo, ani jak pomnik będzie wyglądać, ani ile będzie kosztować.
- Myślimy o tym, by rozpisać konkurs na projekt pomnika - mówi Szymaniak. O konkretnych kwotach nie chce jednak mówić. - Zdajemy sobie sprawę, że pieniądze nie będą małe, ale jest jeszcze za wcześnie - przekonuje.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Społeczny komitet liczy na finansowe wsparcie różnych instytucji, m.in. wojewody czy bydgoskiej rady miasta. Niewykluczone, że wkrótce powstanie specjalne konto, na które również zwykli mieszkańcy będą mogli wpłacać pieniądze.
To nie pierwszy pomnik, na budowę którego pieniądze zbierają osoby prywatne.
W 1996 roku powstał Społeczny Komitet Budowy Pomnika Kazimierza Wielkiego. Inicjatorką przedsięwzięcia była nieżyjąca już Felicja Gwincińska.
Akt erekcyjny wmurowano po 10 latach od powstania komitetu, uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpiło 26 października 2006 roku.
Koszt pomnika Kazimierza Wielkiego szacowano początkowo na 400 tysięcy złotych, jednak ostatecznie wyniósł 800 tysięcy złotych.
W 2014 roku w parku Kazimierza Wielkiego odsłonięto zrekonstruowaną fontannę Potop. Społeczny komitet, na czele którego stanął prof. Zygmunt Mackiewicz, zbierał pieniądze od 2004 do 2016 roku. Uroczyste odsłonięcie zrekonstruowanej fontanny odbyło 26 czerwca 2014 roku. Koszt odbudowy wyniósł 2,5 mln zł.
Pogoda na dzień (30.12.2016) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active/x-news