Samobadanie piersi to jeden z elementów profilaktyki nowotworów kobiecych. Najlepiej wykonywać je raz w miesiącu, zawsze w tym samym dniu od rozpoczęcia miesiączki. Dobry moment przypada między 6. a 9. dniem cyklu. Badanie powinno się rozpocząć od oględzin przed lustrem. W kolejnym kroku sprawdzamy palcami strukturę piersi – można to zrobić pod prysznicem, w pokoju w pozycji leżącej, a najlepiej na dwa sposoby.
Przed lustrem
Unieś obie ręce do góry i sprawdź, czy nie widzisz zmian w kształcie piersi i kolorze skóry. Zaobserwuj, czy skóra się nie marszczy, a brodawki nie są wyciągnięte. Następnie oprzyj ręce na biodrach i powtórz obserwacje. Ściśnij kolejno brodawki, przyjrzyj się, czy nie wycieka z nich wydzielina.
Pod prysznicem
Namydl prawą dłoń, lewą połóż z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi. Następnie badaj pierś różnymi rodzajami ruchu palców. Prawą dłonią zbadaj również okolice lewej pachy, by sprawdzić czy węzły chłonne nie są powiększone. Powtórz czynność lewą dłonią z drugiej strony.
W pozycji leżącej
Połóż się płasko bez poduszki. Zwinięty w rulon ręcznik wsuń pod lewy bark, a lewą dłoń włóż pod głowę. Zbadaj lewą pierś za pomocą trzech środkowych palców prawej dłoni wykonując te same ruchy, co pod prysznicem. Sprawdź też okolice lewej pachy. To samo wykonaj na drugiej stronie.

Jakie ruchy są najlepsze przy badaniu?
- RUCHY KOLISTE – naciskając trzema środkowymi palcami zataczaj wokół piersi koncentryczne, coraz drobniejsze spiralne kręgi zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, zaczynając od obojczyka i kierując się do brodawki.
- RUCHY PROMIENISTE − podziel w wyobraźni swoją pierś tak jak tarczę zegara i zataczaj niewielkie koła trzema środkowymi palcami, przesuwając je w kierunku od brodawki do obwodu piersi kolejno w stronę godziny dwunastej, a następnie pierwszej, drugiej itd. W ten sposób zbadaj całą pierś.
- RUCHY W GÓRĘ I W DÓŁ − podziel w wyobraźni swoją pierś na pionowe paski i badaj je trzema środkowymi palcami, przesuwając je na przemian w górę i w dół i zataczając jednocześnie małe koła.
ZWRÓĆ UWAGĘ NA TE OBJAWY – umów się na kontrolę u lekarza, jeśli zauważysz lub wyczujesz:
zmianę kształtu lub wielkości jednej z piersi
powiększony węzeł chłonny
zaczerwienienie, zamianę koloru lub grubości skóry na jednej z piersi
zmianę położenia lub kształtu brodawki sutkowej
zmianę wyglądu brodawki, np. zaczerwienienie, łuszczenie się, owrzodzenie, świąd, pieczenie, strupki
zmianę struktury jednej z piersi, a zwłaszcza zmarszczenia, dołki i zaciągnięcia skóry
wyciek wydzieliny lub krwi z sutka
ból w piersi lub pod pachą
bardziej widoczne żyły na piersi
guzki, pogrubienia
obrzęk ramienia

