Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czym jest powietrze? Ekologiczne warsztaty dla dzieci w Wałdowie Szlacheckim pod Grudziądzem [wideo, zdjęcia]

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Wideo
od 16 lat
Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wałdowie Szlacheckim w gminie Grudziądz uczestniczyły w warsztatach ekologicznych. Miały okazję zdobycia wiedzy o tym czym jest powietrze czy smog. W placówce od niedawna działa też pracownia ekologiczna, gdzie będą podejmowane działania m.in. z zakresu ochrony środowiska. Dodatkowo na terenie pięciu gminnych szkół zamontowano stacje pogodowe.

- Warsztaty proekologiczne zostały zorganizowane w ramach eko-pracowni. Dotyczyły szkodliwości smogu, była też mowa o tym w jaki sposób mamy dbać o czystość powietrza - wyjaśnia Dorota Pawlikowska - Gralla, dyrektor Szkoły Podstawowej w Wałdowie Szlacheckim. - Dzieci z zainteresowaniem i zaciekawieniem uczestniczyły w różnych eksperymentach.

Stacje pogodowe znajdują się na budynkach pięciu szkół w gminie Grudziądz

O tym jakie jest powietrze w danym dniu, dzieci i młodzież ale także i mieszkańcy gminy Grudziądz mogą przekonywać się dzięki zamontowanym stacjom pogodowym. - Pyłomierze znajdują się na budynkach pięciu naszych podstawówek. To niewielkie urządzenia, ale jakże przydatne. Monitorują wilgotność, temperaturę, ciśnienie i pyły znajdujące się w powietrzu - wyjaśnia Andrzej Rodziewicz, wójt gminy Grudziądz.

Jeśli jakoś powietrza jest dobra, na urządzeniu na elewacji placówki szkolnej świeci się zielona, uśmiechnięta "buźka". Jeśli jakość jest zła - pojawia się czerwona, smutna "mina". Pełna tablica z danymi jest wewnątrz budynku.

Projekt montażu i zakupu stacji pogodowych kosztował ok. 150 tys. zł i w 85 proc. został sfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. - Gmina Grudziądz jest chyba jedną w Kujawsko - Pomorskiem, która ma komplet tych urządzeń - podkreśla Robert Malinowski, radny sejmiku wojewódzkiego, który z ramienia tegoż sejmiku działa w WFOŚ. - Są one niezbędne i potrzebne, ponieważ dzięki nim wiedzę praktyczną zdobywają dzieci, a potem dzielą się nią z rodzicami zwłaszcza, że też osoby dorosłe odwiedzające szkołę mogą rzucić okiem jakie jest zanieczyszczenie powietrza w okolicy.

Eko-pracownia w eko-szkole

Oprócz stacji pogodowych, w bieżącym roku szkolnym została też zorganizowana eko-pracownia w SP w Wałdowie Szlacheckim. - Wnioskowaliśmy o to by stworzyć miejsce gdzie dzieciaki w sposób praktyczny i aktywny mogłyby poznawać ekologię ale też sami ją tworzyć - wyjaśnia dyrektor Dorota Pawlikowska - Gralla. - Chcemy też tu prowadzić zajęcia otwarte, nie tylko dla uczniów ale też dla mieszkańców gminy Grudziądz .

Pracownia w ramach pozyskanych środków z WFOŚ została wyremontowana. Sala zyskała nowe ściany, podłogi. Zakupiono nowe meble. Jest też fototapeta na ścianie imitująca las. - Koleżanki które prowadzą zajęcia z biologii, chemii czy w ramach koła przyrodniczego będą realizowały tu różne projekty - dodaje dyrektor SP w Wałdowie Szl.

Dodajmy, ze szkoła w 2020 i 2021 roku zyskała tytuł eko-szkoły.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wałdowie Szlacheckim w gm. Grudziądz mieli okazję uczestniczenia w warsztatach ekologicznych. Z zainteresowaniem i zaciekawieniem brali też udział w eksperymentach związanych z powietrzem czy smogiem.

Czym jest powietrze? Ekologiczne warsztaty dla dzieci w Wałd...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska