Spis treści
Palenie węglem ma zostać w Polsce zakazane do 2030 roku w miastach i do 2040 roku w gminach wiejskich – tak zakłada Krajowy Program Ochrony Powietrza. Warto jednak pamiętać, że niektóre regiony mają własne uchwały, które ograniczają ogrzewanie domów paliwem stałym wcześniej – np. Kraków, ze względu na bardzo złą jakość powietrza. Ekologia schodzi jednak na dalszy plan w czasie kryzysu, co może skutkować bardzo negatywnymi skutkami dla naszego zdrowia i naszej planety. Co zmieniło się w tym sezonie grzewczym?
Można palić węglem brunatnym i miałem?
W związku z obecną sytuacją na rynku węgla, rząd zniósł obowiązujący od dwóch lat zakaz sprzedaży i spalania miału węglowego. Można więc nabyć go w sklepie Polskiej Grupy Górniczej. Jak poinformowała spółka w oficjalnym komunikacie: „miał cieszył się dużą popularnością wśród właścicieli gospodarstw domowych i firm ciepłowniczych. To stosunkowo tani środek grzewczy o dobrej wartości opałowej, a możliwość zmieszania go z węglem o grubszym uziarnieniu pozwala dodatkowo na podniesienie kaloryczności opału i zapewnienie optymalnego stosunku jakości do ceny”.
Kryzys energetyczny złagodził również przepisy dotyczące węgla brunatnego, którym do tej pory nie można było palić w domowych piecach, które nie posiadają specjalnych filtrów w kominach.
Węgiel brunatny jest mniej wydajny, więc trzeba nawet 3 razy więcej niż kamiennego, aby odpowiednio ogrzać dom. Może też zepsuć piec, zwłaszcza automatyczny, ponieważ węgiel brunatny jest bardziej miękki, więc jest szansa, że w kotle automatycznym się pokruszy i zapcha podajnik, informują analitycy SmogLab.
Jest jednak dużo tańszy. Ceny zaczynają się już od 200 zł za tonę. Należy się jednak zapoznać z polityką regionalną, węglem brunatnym nie można palić w całej Polsce, a w niektórych regionach.
Palenie miałem i węglem brunatnym może się jednak odbić na naszym zdrowiu i jest szkodliwe dla środowiska. Do najczęstszych schorzeń, które mają związek z występowaniem smogu, należą choroby serca, w tym zawał, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu, niewydolność mięśnia sercowego, choroba niedokrwienna serca. Węgiel brunatny jest najbardziej szkodliwym dla zdrowia rodzajem węgla, biorąc pod uwagę emisje z jego spalania. Zawiera więcej siarki i popiołu oraz ma niższą wartość opałową niż węgiel kamienny.
Elektrownie, w których pali się węglem brunatnym, posiadają specjalne filtry, systemy odsiarczania i kotły przeznaczone do efektywnego spalania tego surowca. Gospodarstwa domowe do palenia tym węglem nie są w ogóle przystosowane. Ucierpi na tym środowisko, bo do powietrza trafi dużo więcej siarki i rtęci.
Czym można palić w piecu w sezonie grzewczym 2022/2023?
Tak naprawdę jeszcze kilka lat temu palono w piecach niemal wszystko, nie tylko węgiel, ale również śmieci, stare gazety, niesezonowane drewno. Był to jeden z powodów, przez który Polska zajmowała wysokie miejsca na liście państw z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Rząd zdecydował się wprowadzić nowe regulacje i ustawę antysmogową, w związku z tym, w piecu można palić przede wszystkim:
- węglem kamiennym,
- koksem dowolnej odmiany,
- ekogroszkiem,
- drewnem (w tym nieprzetworzonym i nieimpregnowanym, którego wilgotność nie przekracza 20 proc.),
- pelletem,
- brykietem drzewnym oraz brykietem pochodzenia roślinnego,
- tekturą, papierem, opakowaniami z papieru,
- odpadami z kory i korka.
Ostatnie zmiany zezwalają też na palenie wspomnianym wcześniej węglem brunatnym i miałem węglowym, chyba że lokalne uchwały zakładają inaczej.
Czym nie można palić w piecu?
Przede wszystkim całkowicie zakazane jest palenie w domowym piecu odpadów, śmieci, wszelkich chemikaliów czy lakierowanego, impregnowanego i malowanego drewna. Warto pamiętać o tym, że fakt posiadania domu jednorodzinnego nie uprawnia nas do ogrzewania domu czymkolwiek.
Domu nie ogrzejemy:
- mułem węglowym,
- mułem flotacyjnym,
- wszelkiego rodzaju plastikiem,
- oponami i materiałami gumowymi,
- sztuczną skórą,
- tworzywami sztucznymi,
- opakowaniami po farbach, wybielaczach, środkach chemicznych etc.
Za palenie śmieci grozi kara
Palenie śmieciami i wszelkimi innymi materiałami, które znajdują się na liście przedmiotów zakazanych, jest nie tylko szkodliwe dla środowiska, ale może uszkodzić piec, wywołać pożar, spowodować zatrucie tlenkiem węgla, jak również może się dla nas skończyć wysoką karą pieniężną.