Kim jest psycholog?
Jest to taka osoba, która ukończyła pięcioletnie studia magisterskie na kierunku humanistycznym. Najczęściej może się również pochwalić wykształceniem podyplomowym na kierunku związanym z psychologią. Jak najbardziej może mieć ukończoną specjalizację w zakresie psychologii klinicznej i wtedy też jest osobą, która posiada niezbędne uprawnienia, aby np. prowadzić swój gabinet psychoterapeutyczny. Jednakże, należy bezwzględnie podkreślić, iż psycholog nie jest lekarzem, ponieważ nie posiada wykształcenia medycznego. Nie może zatem w żadnym wypadku wypisywać recept na lekarstwa, czy też wystawiać zwolnień lekarskich.
Jak to wygląda w przypadku psychiatry?
W tym przypadku mamy do czynienia z lekarzem medycyny, który po ukończeniu studiów medycznych dodatkowo zrobił sobie również specjalizację w zawodzie psychiatry. Warto tutaj zaznaczyć, że zrealizowanie takiej specjalizacji może trwać nawet kilki lat. Za sprawą zdobytych uprawnień może wystawiać recepty, czy wystawiać zwolnienia lekarskie. Tutaj warto jest podkreślić fakt, że psychiatra nie może z kolei stosować badania psychologicznego, gdyż nie jest on psychologiem.
Jak więc widać, jest tutaj kilka znaczących różnic, których wiele osób nie dostrzega i w zasadzie myśli, że wszystko to jest to samo. Oczywiście na rynku działają poradnie, takie jak http://www.doktorpsychiatra.pl/, które niejako skupiają w sobie różne specjalizacje i pomagają ludziom z różnymi problemami. Jest to jak najbardziej dobre rozwiązanie i warto jest w razie trudności do takiej poradni się zgłosić. Na pewno nie powinniśmy się wstydzić, gdyż właśnie po to tam są Ci specjaliści, aby zdiagnozować problem i podjąć odpowiednie kroki w celu jego zażegnania. Niestety, sporo osób traktuje pójście do psychologa jako coś, co jest oznaką szaleństwa, a tymczasem wcale tak nie jest. Jest to przede wszystkim potwierdzenie tego, że jest się świadomym swoich problemów i chce się im jak najszybciej zaradzić.