Aż trudno uwierzyć, że polscy psychiatrzy nie mają obecnie możliwości wystawiania... recept na bezpłatne leki. Na nic zdawały się głosy oburzenia w środowisku, które uznało to za przejaw nierównego traktowania tej dziedziny w porównaniu do innych specjalizacji medycznych. Paradoksalnie leki psychiatryczne mogą nawet pielęgniarki.
Darmowy antydepresant? Zapisze ginekolog, ale nie psychiatra
Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, recepty na bezpłatne leki mogą wystawiać lekarze i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej oraz specjaliści w ramach umów na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną czy leczenie szpitalne. Wykluczenie psychiatrów z tej listy powoduje, że pacjenci (do 18. roku życia oraz osoby powyżej 65. roku życia) wypisywani z oddziału psychiatrycznego lub korzystają z opieki w centrach zdrowia psychicznego, nie mogą otrzymać recept na bezpłatne leki od swoich lekarzy prowadzących.
Zgodnie z obecnym brzmieniem ustawy, opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień jest traktowane jako odrębny zakres, co w praktyce prowadzi do wykluczenia lekarzy psychiatrów z możliwości przepisywania bezpłatnych leków. Taka interpretacja przepisów stawia pacjentów w trudnej sytuacji. Chodzi głównie o tych, którzy wymagają ciągłej opieki psychiatrycznej i nie mają dostępu do darmowych leków niezbędnych do ich leczenia.
Wreszcie ruszyła zmiana
Rzecznik Praw Obywatelskich, Marcin Wiącek, zwrócił się w tej sprawie do Minister Zdrowia Izabeli Leszczyn z apelem o pilną zmianę przepisów. Rzecznik argumentuje, że obecne przepisy są niezrozumiałe i krzywdzące dla pacjentów oraz specjalistów psychiatrii.
Nie jest to pierwsza interwencja rzecznika. Pomimo wcześniejszych interwencji w departamencie polityki lekowej i farmacji, ministerstwo nie wyszło dotąd z inicjatywa zmian. Dopiero ostatnie działania sprawiły, że coś wreszcie się ruszyło i projekt legislacyjny, który rozszerza uprawnienia psychiatrów został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Ministerstwo Zdrowia zobowiązało się do przekształcenia tego projektu w obowiązujące prawo, co być może rozwiąże sprawę. W projekcie ma znaleźć się zapis rozszerzający listę uprawnionych do wystawiania recept nie tylko na darmowe leki, ale również odżywki i inne wyroby medyczne. Recepty mogłaby wystawiać każda osoba, która ma tego uprawnienia wynikające faktu wykonywania przez nią zawodu medycznego (stosownie do funkcji).
