Na ten dzień czekało wielu seniorów. Od wczoraj obowiązuje ministerialna lista darmowych leków dostępnych dla osób powyżej 75. roku życia. Jeszcze przed jej wprowadzeniem w życie wzbudzała spore zainteresowanie wśród starszych pacjentów. Sprawdziliśmy, czy podczas pierwszego dnia jej obowiązywania zainteresowanie było równie duże.
TUTAJ: Darmowe leki dla seniorów już od dziś! [lista leków]
- Tak, przez cały dzień pacjenci o nią pytali. Niestety, nie obyło się bez awantur - mówi Małgorzata Świątkowska, dyrektor Przychodni Gdańskiej w Bydgoszczy. - Niełatwo wytłumaczyć pacjentom zasady wypisywania recept na te leki. Pierwsza sprawa to zaświadczenia od specjalistów, na których podstawie lekarz POZ może przepisać zalecane przez nich leki bezpłatnie. Druga sprawa jest bardziej skomplikowana.
Jak mówi szefowa Przychodni Gdańskiej, pacjentom trudno wytłumaczyć, że bezpłatnie mogą być im przepisane tylko te leki, które widnieją w spisie. - Pacjentom wydaje się, że jeśli na liście jest lek o niemal takim samym składzie chemicznym, ale o innej nazwie niż ten, który do tej pory przyjmowali, to możemy go zmienić. Ale trudno im się dziwić. Obawiam się jednak, że takich kłopotów i wątpliwości może być więcej.
TUTAJ: Darmowe leki dla seniorów już od dziś! [lista leków]
Spokojniej było wczoraj w Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej w Gru-dziądzu.
- Tylko jedna osoba przyszła, by zapisać jej lek z listy - mówi lekarz podstawowej opieki zdrowotnej Krzysztof Zalewski. - Do rejestracji dzwoniło kilku pacjentów, by się zorientować, czy program darmowych leków dla seniorów już działa. Właściwie to wszystko - dodaje. - Jesteśmy dobrze przygotowani, mamy wiedzę na temat zasad funkcjonowania programu. Myślę, że nie powinno być zbyt wielu problemów.
Przypomnijmy, na liście darmowych leków dla osób powyżej 75. roku życia widnieje dokładnie 1129 preparatów oraz 68 substancji czynnych. Aktualną listę będziemy publikować na naszych łamach w sobotnim i poniedziałkowym wydaniu. Aktualną - ponieważ zgodnie z zapowiedziami resortu zdrowia, lista będzie uzupełniana raz na dwa miesiące.
TUTAJ: Darmowe leki dla seniorów już od dziś! [lista leków]
Kto może wystawiać recepty na leki darmowe? Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej oraz lekarze posiadający prawo wykonywania zawodu, którzy zaprzestali wykonywania zawodu i wystawiają receptę dla siebie albo dla małżonka, wstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa.
Recepta musi być oznaczona przez osobę wystawiającą w polu „kod uprawnień” dodatkowym symbolem „S”. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.