Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe leki dla seniorów już od dziś! [lista leków]

AIP
Darmowe leki poprawią jakość życia seniorów, których nie zawsze stać na wykupienie recepty. Nie każdy lek z listy będzie bezpłatny dla każdego pacjenta, który skończył 75 lat.
Darmowe leki poprawią jakość życia seniorów, których nie zawsze stać na wykupienie recepty. Nie każdy lek z listy będzie bezpłatny dla każdego pacjenta, który skończył 75 lat. Małgorzata Genca
Darmowe leki poprawią jakość życia seniorów, których nie zawsze stać na wykupienie recepty. Nie każdy lek z listy będzie bezpłatny dla każdego pacjenta, który skończył 75 lat.

W tym roku na rozpoczęcie roku szkolnego wyjątkowo niecierpliwie czekają seniorzy. To 1 września wchodzą w życie przepisy ustawy, która umożliwia wypisywanie darmowych leków dla osób, które ukończyły 75. rok życia. Wiele starszych osób spodziewa się, że darmowe leki poprawią ich sytuację materialną.

Plany ministerstwa zdrowia: - Darmowe leki dla seniorów i finansowanie ubezpieczenia z budżetu.
TVN 24

To, czy starszy pacjent zapłaci za preparat, zależeć będzie od charakterystyki produktu leczniczego. Niektóre leki będą w całości refundowane przez państwo tylko w przypadku określonych chorób.

Spis darmowych leków dla seniorów [LISTA]

Resort szacuje, że leki umieszczone w wykazie, pozwolą zaoszczędzić pacjentom ponad 310 mln zł (szacunki na podstawie obecnego zużycia). Medykamenty umieszczone na wykazie pokrywają ponad 81 proc. zapotrzebowania pacjentów powyżej 75 roku życia na leki refundowane z poziomem odpłatności 30 proc. Z programu mogą skorzystać seniorzy bez względu na otrzymywane dochody.

Kto może wystawiać recepty na bezpłatne leki?

  • Recepty na bezpłatne leki dla pacjentów, którzy ukończyli 75 lat, mogą wystawiać:
  • Uprawnieni lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
  • Uprawnione pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej.
  • Lekarze z prawem wykonywania zawodu, którzy zaprzestali jego wykonywania. Mogą oni wystawić recepty dla siebie, małżonków, wstępnych, zstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa (tzw. pro auctore i pro familiae).

Lekarze specjaliści nie mogą wystawiać recept na bezpłatne leki dla pacjentów po 75 roku życia (chyba że są to recepty pro auctore i pro familiae). Jeśli lekarz specjalista leczy pacjenta lekami, które znajdują się na wykazie bezpłatnych leków, musi przekazać tę informację lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz POZ będzie mógł wówczas wystawić pacjentowi receptę oznaczoną literą S. Dzięki temu pacjent dostanie w aptece lek bezpłatnie.

Bezpłatne leki dla seniorów. Kto jest uprawniony do otrzymania recepty?

Do otrzymania bezpłatnych leków są uprawnieni pacjenci, o których mowa w art. 43a ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 581 z późn. zm.) - od dnia 75 urodzin. Recepta na bezpłatne leki może być wystawiona najwcześniej w tym dniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska