Właściciele przedwojennych działek nie dają za wygraną. Niedawno pisaliśmy o zakończonych sukcesem staraniach spadkobierców rodziny Michelisów dotyczących unieważnienia decyzji o nacjonalizacji dawnego majątku Michelin. A chodzi o około 370 hektarów gruntu.
Co prawda, władze miasta nie zgodziły się z decyzją Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ale jeśli ta decyzja nie zostanie zakwestionowana, to nie jest wykluczone, że spadkobiercy wystąpią z roszczeniami odszkodowawczymi.
Jeśli chodzi o regulowanie spraw majątkowych, to roszczenia w tym zakresie zgłosił także Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Dotyczą nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych. Wnioskami o zwrot zajmuje się Komisja Regulacyjna do spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Warszawie.
Są prawomocne orzeczenia korzystne dla Związku
Jak się dowiedzieliśmy w Urzędzie Miasta we Włocławku, przed Komisją Regulacyjną ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich zakończyły się już prawomocnymi orzeczeniami postępowania dotyczące między innymi nieruchomości zlokalizowanych przy Królewieckiej 5, Stodólnej 33-35 i Żabiej 14. Pod tym ostatnim adresem przed II wojną światową znajdowała się synagoga.
Prawo własności nieruchomość przy ul. Królewieckiej 5, zamieszkałej wcześniej przez cztery włocławskie rodziny, które otrzymały nowe lokale, zostało trzy lata temu przeniesione na Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.
Jeśli zaś chodzi o nieruchomości przy Stodólnej 33-35 oraz Żabiej 14, to na mocy prawomocnych orzeczeń w zamian za te działki, Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich otrzymał inne o podobnej wartości - znajdujące się przy ul. Rybnickiej i Jaskółczej.
Wniosek o zwrot nieruchomości przy ul. Reymonta oddalony!
Nie wszystkie jednak sprawy, które toczą się przed Komisją Regulacyjną ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich kończą się zwrotem nieruchomości lub przekazaniem nieruchomości zamiennych. Tak było, na przykład, z działką przy ul. Reymonta 19. Postępowanie przed Komisją Regulacyjną zakończyło się bowiem oddaleniem wniosku.
Roszczenia Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP dotyczyły także nieruchomości przy ul. Żabiej (róg ul. Brzeskiej). W tym przypadku jednak nie zostało uzgodnione orzeczenie. Urząd Miasta we Włocławku wskazał, że wnioskodawca nie udowodnił, że na tej działce znajdował się budynek, w którym była szkoła żydowska.
W sprawie zwrotu nieruchomości przy ul. Żabiej 7 również nie ma orzeczenia. Miasto uważa, że wniosek Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP jest bezzasadny o zwróciło się do Komisji Regulacyjnej o jego odrzucenie.
Postępowania dotyczące przeniesienia własności na rzecz Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP nieruchomości przy Stodólnej 70, Kościuszki 11, Cyganka 1/3 oraz Królewieckiej 4 nie zostały zakończone.
TOP 15 najlepszych liceów w Kujawsko-Pomorskiem [lista]
Info z Polski - przegląd najważniejszych oraz najciekawszych informacji z kraju 28.03.2018