Do podziału pomiędzy sołectwa było 18 tys. złotych. Celem konkursu było m.in. wyłonienie wsi, które wykazują szczególną aktywność w zakresie ochrony środowiska, inspirowanie mieszkańców o dbałość o estetykę i podniesienie walorów turystycz-no-rekreacyjnych. Do rywalizacji przystąpiło dziewięć sołectw. Wszystkie dostały czeki.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Najwyżej konkursowe jury oceniło projekt z Krusina, czyli utworzenie terenu rekreacyjnego dla mieszkańców. Sołectwu przyznano 3,5 tys. złotych. Nieco mniej, bo 3 tys. złotych, trafiło do Drzonowa za projekt „Po sąsiedzku” - utworzenie terenu rekreacyjnego. Po 2,5 tys. złotych dostały Kornatowo i Mgoszcz. Pierwsze z sołectw za inicjatywę „Dotyk natury” - zagospodarowanie terenu będącego miejscem rekreacji i wypoczynku, a Mgoszcz za utworzenie boiska sportowego i dokonanie nasadzeń drzew w miejscu po przejętym terenie DPS-u.
W ramach projektu „Eko-odnowa Wierzbowa” zagospodarowano teren przy świetlicy i w jej sąsiedztwie, kupiono drewniany domek na narzędzia i drewno przy świetlicy. I zorganizowano grę terenową dla dzieci. Działania doceniło jury konkursu przyznając czek na 1,7 tys. złotych.
Komisja wręczyła też cztery czeki na 1,2 tys. złotych. Trafiły do: Trzebcza Królewskiego, Gorzuchowa, Trzebcza Szlacheckiego i Bągartu. W Trzebczu Królewskim zorganizowano prezentacje multimedialne dotyczące prowadzenia działań mających na celu ochronę pszczół, zakup i zasadzenie przez uczestników prezentacji sadzonek roślin nektarodajnych, wykonanie przez dzieci domków dla pszczół. Z kolei w Trzebcz Szlacheckim odbyła się gra terenowa „Młodzi ekolodzy” - dla dzieci szkoły podstawowej.
Natomiast w Bągarcie - pod hasłem „Wiedzy o ekologii i przyrodzie nigdy za wiele” - zorganizowano zajęcia ekologiczne z piknikiem. W Gorzuchowie z kolei przeprowadzono zbiórkę śmieci, a także wykonano drewniane domki dla owadów.
INFO Z POLSKI 26.10.2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju