Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Decyzja zapadła - wzrosną czynsze w mieszkaniach MPGN Grudziądz. Dlaczego?

Piotr Bilski
Piotr Bilski
Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Decyzję o podwyżce czynszu w budynkach MPGN ogłoszono podczas konferencji prasowej z udziałem szefów MPGN oraz OPEC-u , na której tłumaczono także powody podwyżek opłat za ciepło. Na zdjęciu: Leszek Czaplewski, prezes MPGN oraz Maciej Glamowski, prezydent miasta
Decyzję o podwyżce czynszu w budynkach MPGN ogłoszono podczas konferencji prasowej z udziałem szefów MPGN oraz OPEC-u , na której tłumaczono także powody podwyżek opłat za ciepło. Na zdjęciu: Leszek Czaplewski, prezes MPGN oraz Maciej Glamowski, prezydent miasta Piotr Bilski
W Grudziądzu, od 1 czerwca 2023 za mieszkania w budynkach Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nieruchomościami będzie trzeba płacić więcej. Średnio o ok. 10 proc.

Ta informacja nie ucieszy lokatorów mieszkań w budynkach Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nieruchomościami w Grudziądzu.

Dopiero co rachunki mieszkańców komunalnych domów podłączonych do sieci OPEC Grudziądz znacznie wzrosły z powodu podwyżki cen ciepła dostarczanego przez ciepłownię, a już niebawem ich opłaty urosną ponownie.

Ile więcej płacić będą lokatorzy MPGN?

Decyzja o podwyżce czynszu w zasobach MPGN już zapadła. Jej powód: inflacja, a wraz z nią rosnące koszty... wszystkiego. Nowe stawki mają obowiązywać od czerwca.

- Doskonale wiem jaka jest sytuacja grudziądzkich rodzin, dlatego podjąłem decyzję, że podwyżka będzie tylko na poziomie 10 proc., czyli połowy rzeczywistej inflacji - mówi Maciej Glamowski, prezydent miasta.

Od 1 czerwca wzrosną stawki bazowe dla obliczania wysokości czynszu w MPGN Grudziądz:

  • dla lokali komunalnych będą wynosiły 5,26 zł za m kw. (obecnie 4,78 zł),
  • a dla lokali socjalnych wyniosą 1,23 zł za m kw. (obecnie 1,20 zł).

Bez zmian pozostanie tabela opłat zwyżek i zniżek od stawki bazowej. Dla przykładu 10-procentową zniżkę otrzymają mieszkańcy, w których mieszkaniach np. nie ma wc, kuchnia nie ma okna albo mają wspólny przedpokój z sąsiadami.

Dla odmiany ci, którzy mają samodzielne mieszkanie z łazienką, wc, centralnym ogrzewaniem i instalacją gazową zapłacą o 30 proc. więcej niż stawka bazowa.

Bonifikaty za zły stan techniczny budynku pozostaną na poziomie do 30 proc.

A dopłata za preferowane położenie budynku - w centrum miasta - wynosić będzie 10 proc.

- Dla mieszkania 50-metrowego podwyżka wyniesie średnio około 33 -34 zł na miesiąc - wylicza Leszek Czaplewski, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nieruchomościami w Grudziądzu. I przekonuje, że stawki czynszu w komunalnej administracji od lat należą do jednych z najniższych w Polsce.

Jak wylicza prezes MPGN, dla przykładowego 46-metrowego mieszkania relacja czynszu w porównaniu do minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2015 r. wynosiła 12,6, a obecnie jest to tylko 7,5 proc.

Prezes Czaplewski przekonuje, że w ostatnim czasie w spółce wdrożono działania, które przyniosły oszczędności, dzięki czemu podwyżka czynszu może być będzie mniejsza niż inflacja:

  • wprowadzono własne brygady remontowe, dzięki czemu spółka mniej wydaje na naprawy, a te przeprowadzane są szybciej i lepiej,
  • wprowadzono brygadę wywożącą odpady wielkogabarytowe,
  • trwają prace nad utworzeniem brygady, która będzie utrzymywała czystość na nieruchomościach.

Czy mieszkania z zasobów MPGN są warte takich opłat?

Już teraz 4-osobowa rodzina za 79-metrowe mieszkanie w kamienicy przy ul. Pułaskiego płaci ponad 1,8 tys. zł. - To dużo czy mało? - "Gazeta Pomorska" pyta prezesa MPGN.

- To trudne pytanie - odpowiada Leszek Czaplewski. I dodaje: - Uważam, że jeżeli chodzi o lokale w kamienicach, to one w sposób naturalny są trochę bardziej kosztochłonne. Taki sam lokal w bloku docieplonym, o pewnych standardach okien będzie na pewno mniej kosztochłonny.

Na koniec 2022 r. stan kredytów i pożyczek zaciągniętych przez MPGN wynosił 5,4 mln zł. Na koniec 2018 roku była to kwota blisko 11,5 mln zł.

Radny opozycji: Tarcza powinna chronić ubogich lokatorów

- Czynsze w zasobach MPGN są wysokie, mocno nieadekwatne do stanu technicznego lokali. Co więcej: najemcy, którzy wykonali remonty mieszkań, zorganizowali sobie łazienki, wymienili okna, zaangażowali swoje pieniądze mają wyższe czynsze - mówi Krzysztof Kosiński, radny PiS.

W opinii radnego opozycji czynsze powinny zostać uproszczone. - Wszystkie zwyżki powinny zniknąć, a zostać tylko zniżki. Potrzebna jest też tarcza ochronna dla lokatorów, którzy nie należą do grupy zamożnych. Taką tarczę stworzyć powinna spółka, a źródłem jej finansowania powinna być dywidenda przysługująca miastu.

Radny Kosiński zauważa też: - MPGN musi zaniechać zbędnych inwestycji, które obciążają budżet spółki, a nie są związane z jej działalnością, jak np. zakup i remont domu handlowego Korzeniewskich, w którym mieszkań przecież nie będzie. Spółka powinna też wykorzystywać każdy wolny lokal, a wiemy, że w mieście jest wiele pustostanów, których utrzymywanie jest ewidentną stratą. Gdyby ze wszystkich lokali spółka otrzymywała czynsze, to nie musiałaby ich podnosić - kwituje radny Kosiński.

Decyzję o podwyżce czynszu w budynkach MPGN ogłoszono podczas konferencji prasowej z udziałem szefów MPGN oraz OPEC-u , na której tłumaczono także powody podwyżek opłat za ciepło, do których wrócimy w osobnej publikacji.

Zdjęcia z konferencji prasowej z udziałem prezydenta oraz szefów MPGN i OPEC Grudziądz zobacz w naszej galerii:

Decyzję o podwyżce czynszu w budynkach MPGN ogłoszono podczas konferencji prasowej z udziałem szefów MPGN oraz OPEC-u , na której tłumaczono także powody podwyżek opłat za ciepło. Na zdjęciu: Leszek Czaplewski, prezes MPGN oraz Maciej Glamowski, prezydent miasta

Decyzja zapadła - wzrosną czynsze w mieszkaniach MPGN Grudzi...

Trwa głosowanie...

Czy na przejściach dla pieszych przy al. 23 Stycznia w Grudziądzu powinna być sygnalizacja wzbudzana?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska