Podwyżki cen ciepła w Grudziądzu
W ostatnich miesiącach drastycznie wzrosły opłaty za energię cieplną. Przypomnijmy, że OPEC Grudziądz swoje stawki od grudnia 2021 do grudnia 2022 roku podnosił aż pięć razy! Za każdym razem nowe stawki zatwierdzał Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Podobnie wzrastały stawki opłat w innych ciepłowniach w kraju.
Więcej o dotychczasowych podwyżkach cen ciepła w Grudziądzu:

Mieszkańcy Grudziądza najdotkliwiej odczuli ostatnią podwyżkę , bo nałożyła się z końcem obowiązywania "tarczy antykryzysowej". Od początku br. stawka podatku VAT na energię cieplną z obniżonej do 5 proc. wróciła do poziomu 23 proc.
Jak obniżyć stawki za ciepło w Grudziądzu?
W poniedziałek grudziądzcy radni Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy ogłosili, że przygotowali projekt uchwały rady miejskiej z apelem do premiera, aby:
- przywrócić obniżony podatek VAT
- i zainicjować działania, dzięki którym połowa opłaty za emisję dwutlenku węgla będzie z budżetu państwa wracała do ciepłowni

W projekcie uchwały czytamy: Rada Miejska Grudziądza apeluje do Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego o obniżenie stawki VAT na energię cieplną do poziomu 5% oraz o zainicjowanie zmian prawnych, w wyniku których 50% opłaty za emisję dwutlenku węgla, wnoszonej przez zobowiązane do tego podmioty, będzie przekazywana tymże podmiotom, celem realizowania przez nie procesów związanych z transformacją energetyczną, przyczyniających się m.in. do obniżania kosztów wytwarzania energii, a tym samym znacznych oszczędności dla polskich rodzin.
Rosnące koszty utrzymania gospodarstw domowych powodują, że wielu mieszkańców ma problemy z zaspokajaniem podstawowych potrzeb życiowych swoich rodzin - podnoszą radni w treści apelu do premiera.
OPEC Grudziądz rocznie z tytułu emisji CO2 płaci ok. 40 mln zł.
Uchwała w sprawie apelu grudziądzkich rajców ma być głosowana na sesji w środę. Jeśli uchwała zostanie przyjęta, zobowiąże ona Prezydenta Grudziądza, aby apel przekazał do:
- Prezesa Rady Ministrów,
- Wojewody Kujawsko-Pomorskiego
- oraz posłów i senatorów z naszego województwa.
Co zrobił dotąd rząd, aby ograniczyć wzrost cen ciepła?
Rosnące ceny ciepła to problem ogólnopolski. Po jego zaistnieniu rząd przygotował Ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Przepisy te wprowadziły maksymalną cenę sprzedaży ciepła oraz tzw. „rekompensaty” dla ciepłowni, które w związku z ograniczeniem muszą sprzedawać ciepło po cenie niższej od kosztów produkcji. W takiej sytuacji jest obecnie OPEC Grudziądz.
