Świeże zioła są niezastąpionym dodatkiem do wielu potraw, pięknie aromatyzują powietrze i wyglądają bardzo atrakcyjnie. W dodatku wiele z nich jest bardzo łatwa w uprawie – wystarczy zapewnić im światło i podlewać. Argumentów za uprawą ziół w domu jest wiele, ale jako pewna trudność pojawia się czasem brak miejsca na doniczki. Ale i na to jest sposób. Pokażemy Wam, jak zrobić praktyczną półkę na zioła (lub inne rośliny) – ponieważ jest ona wisząca, nie zabierze Wam miejsca w kuchni.
Wybieramy zioła do kuchni
Sadzonki ziół najlepiej kupować w sklepach ogrodniczych lub na bazarkach – te z supermarketów często są „jednorazowe” (krótko wyglądają bardzo ładnie, ale nie są obliczone na dłuższy okres wzrastania). Do łatwiejszych w uprawie ziół należą: melisa, rozmaryn, kolendra, mięta, rzeżucha, estragon. Jeśli nasza kuchnia jest słoneczna, to spokojnie możemy posadzić też tymianek, bazylię, majeranek czy oregano.
Pamiętajmy, żeby kupione zioła przesadzić do doniczek i dać im świeżą ziemię. Na dno doniczki wysypmy warstwę żwiru lub keramzytu, który zapewni drenaż (chodzi o to, żeby korzenie roślin nie tkwiły w wodzie, bo zgniją), doniczki powinny też mieć dziurki w dnie. Zwykle doniczki stawiamy na podstawkach, ale w przypadku wiszącej półki lepiej sprawdzą się dekoracyjne osłonki, w które wstawimy doniczki.
Zastanówmy się nad umiejscowieniem półki – najlepsze będzie miejsce jak najbliżej okna, żeby rośliny miały dobry dostęp do światła.
Robimy wiszącą półkę na zioła
Zrobienie wiszącej półki nie jest skomplikowane – jej wykonanie nie powinno zająć nie więcej niż ok. dwóch godzin. Do pracy będziemy potrzebować kilku narzędzi, no i materiały, takie jak:
- drewniana deska
- 4 linki stalowe do zawieszenia zielnika (długość wedle uznania)
- 8 zacisków dopasowanych do linki stalowej
- 4 kołki rozporowe z haczykami (dobrane do materiału, z jakiego wykonany jest sufit)
- 6 doniczek na zioła (średnica górnej krawędzi ok. 12 cm)
- cyrkiel.
Potrzebne narzędzia
- wyrzynarka z brzeszczotem do drewna
- wiertarko-wkrętarka
- (dobrze sprawdzą się narzędzia akumulatorowe)
- wiertła: do drewna (2,5 mm i 18 mm) i do wywiercenia otworów w suficie (dobrane do materiału, z jakiego wykonany jest sufit)
- przyda się również szlifierka uniwersalna
Półka na zioła - krok 1
Przycinamy deskę na odpowiednią długość - nasza ma długość 1 m i pomieści 6 doniczek. Cyrklem zaznaczamy otwory na doniczki – pamiętajmy, że ich średnica musi być o ok. 1 cm mniejsza niż średnica doniczki górnej krawędzi doniczki (jeśli doniczki będą umieszczone w osłonkach, pod uwagę bierzemy oczywiście zewnętrzną średnicę osłonki).
Półka na zioła - krok 2
Wiercimy otwory do przeciągnięcia linek, na których zawiśnie półka – powinny być 4, w pobliżu naroży deski (ale 2-3 cm od jej krawędzi). Do tego używamy wiertła do drewna (w naszym przykładzie jest to wiertło 2,5 mm odpowiadające grubości linki stalowej).
Po jednym otworze trzeba też wywiercić przy wewnętrznej krawędzi każdego z okręgów zaznaczonych cyrklem. Ułatwi nam to wycięcie otworu na doniczkę.
Półka na zioła - krok 3
W wywiercony otwór wkładamy brzeszczot piły i wycinamy otwory pod doniczki. Krawędzie otworów wygładzamy szlifierką (możemy też to zrobić ręcznie, używając papieru ściernego, ale potrwa to dłużej i będzie bardziej uciążliwe).
I półka na zioła prawie gotowa – pozostaje nam tylko wywierć otwory w suficie (tu przyda się wiertarko-wkrętarka). Odstępy pomiędzy otworami powinny być identyczne jak te pomiędzy otworami wywierconymi wcześniej w desce. Następnie mocujemy tuleje kołków i wkręcamy w nie haki.
Półka na zioła - krok 4
Czas na mocowanie półki. W tym celu skracamy linkę stalową do odpowiedniej długości. Dolne końce linki przekładamy przez otwory w desce i mocujemy zaciskami. W ten sam sposób mocujemy górne końce linki do haków przy suficie i zabezpieczamy pozostałymi czterema zaciskami.
Nie pozostaje nam już nic innego, jak wstawić doniczki z ziołami – i cieszyć się ich smakiem i aromatem.
