Program jest połączeniem wiedzy z różnych obszarów – nauki, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki. Uczestniczą w nim szkoły z Polski, Hiszpanii, Włoch, Belgii i Rumunii.
Gospodarzami spotkania we Włoszech było Liceo Scientifico Galileo Galilei w Perugii.
- Podczas tygodniowego pobytu podsumowano część projektu „Leonardo – wizjoner”. Przed wyjazdem uczniowie, pracując w grupach międzynarodowych, próbowali odpowiedzieć m.in. na pytanie, co Leonardo da Vinci wiedział o świetle i kolorach, dlaczego niebo jest niebieskie, w jaki sposób widzi oko i dlaczego widzimy kolory? Uczniowie przeprowadzali doświadczenia z optyki i eksperymenty z laserem, a następnie wspólnie przygotowywali prezentacje, które zostały przedstawione podczas wizyty w Perugii – informuje Małgorzata Garkowska, nauczycielka „Wazówny” od wielu lat zaangażowana w międzynarodowe projekty.
Uczniowie spotkali się we Włoszech z dyrekcją szkoły, władzami Perugii, uczestniczyli w zajęciach i warsztatach w międzynarodowych grupach, które zorganizowano w szkole oraz w Centrum Nauki i Technologii. Wśród zagadnień było programowanie dronów, robotyka, rozwiązywanie zagadek z escape-roomu o Leonardzie. Ponadto przygotowano pamiętnik z pobytu. Polska delegacja uczestniczyła także w warsztatach w ramach odbywającego się w tym czasie corocznego Festiwalu Czekolady. Uczniowie mieszkali w domach uczniów z Włoch. Mieli okazję poznać kulturę dnia codziennego, zwyczaje, tradycje oraz styl życia. Wyjazd pozwolił im zgłębić wiedzę, nawiązać nowe przyjaźnie i rozwijać kompetencje naukowo-techniczne, informatyczne oraz językowe.
Czas na zwiedzanie
- Była okazja do poznania ciekawej historii i głównych zabytków Perugii. Odbyły się wycieczki do Florencji i Asyżu, które wprowadziły w fascynujący świat historii, sztuki, nauki i techniki. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję odwiedzić zielone serce Umbrii - jezioro Trazymeńskie, gdzie obserwowali ptaki. Podczas wizyty w Muzeum Leonarda da Vinci we Florencji mogli podziwiać modele projektów Leonarda. Wystawa zawierała reprodukcje projektów i obrazów Leonardo da Vinci. Każdy mógł zapoznać się z najważniejszymi notatkami Leonarda i odkryć wiele tajemnic tego piętnastowiecznego geniusza. W Galerii Uffizi - jednym z najstarszych muzeów w Europie mogli podziwiać wczesne dzieła Leonarda - „Zwiastowanie” i niedokończony przez mistrza „Pokłon Trzech Króli” - dodaje Małgorzata Garkowska. - Geniusz Leonarda wykraczał daleko poza jego epokę. Wizyta młodzieży na prywatnym lotnisku paralotni i spadochronów oraz obserwacja kształtu ich skrzydeł przekonała wszystkich, że projekty Leonarda stały się fundamentalnym pomysłem współczesnej awiacji.
Nowe doświadczenia
Sporo doświadczeń podczas wyjazdu zdobyli także nauczyciele. Podsumowano dotychczasowe działania i zaplanowano realizację kolejnych przedsięwzięć dotyczących da Vinci jako wynalazcy. Zostaną podsumowane w Belgii, w której na początek marca 2020 zaplanowano międzynarodowe spotkanie.
