Stomatologia zajmuje się leczeniem chorób zębów, przyzębia i jamy ustnej. Choroba zęba to dolegliwość, której nie należy lekceważyć. Może się objawiać bólem, plamami i przebarwieniami na zębach, powstawaniem przetok, torbielami na dziąsłach. W sytuacji, gdy coś się dzieje niepokojącego, koniecznie należy udać się do lekarza stomatologa. Nieleczone choroby zębów mogą mieć niebezpieczne następstwa dla całego organizmu. Stomatolog oceni, jakie leczenie jest konieczne.
Najważniejsze informacje o leczeniu stomatologicznym na NFZ
- Bezpłatna opieka dentystyczna – w określonym zakresie – przysługuje każdej osobie, która ma prawo do świadczeń. Do stomatologa nie jest wymagane skierowanie.
- Pacjent może wybrać dowolną placówkę lub dentystę, którzy posiadają podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych.
- Jeśli zgłosisz się do dentysty z bólem, powinieneś otrzymać pomoc tego samego dnia.
- Stałą, bezpłatną opiekę dentystyczną dla uczniów do końca szkoły średniej zapewnia szkoła. Jeśli w szkole nie ma gabinetu stomatologicznego, musi ona zawrzeć umowę na leczenie zębów dzieci z najbliższą przychodnią. Taką, która ma umowę z NFZ. Przychodnie przyjmują uczniów poza kolejnością.
Profilaktyka u dentysty
Warto też chodzić regularnie na wizyty kontrolne do stomatologa, by kontrolować stan uzębienia i stosować zabiegi profilaktyczne, takie jak usuwanie kamienia nazębnego (kamień na zębach powoduje choroby dziąseł, nieświeży oddech), fluoryzacja, lakowanie zębów i inne.
Przeciętny dorosły Polak ma prawie 13 zębów z próchnicą, a 40 proc. Polaków w wieku 65–74 lat nie ma w ogóle zębów. 61,5 proc. polskich dzieci w wieku trzech lat nigdy nie było u stomatologa. Tylko 37,1 procent z nich szczotkuje zęby dwa razy dziennie. 31,3 proc. czyści zęby bez pomocy rodziców. Zaledwie 6 proc. matek zwraca uwagę na czas szczotkowania zębów. Ponad 50 proc. dzieci codziennie je słodycze. Powszechne jest również przekonanie, że nie warto dbać o zęby mleczne, bo i tak wypadną. Brak dobrych nawyków z dzieciństwa skutkuje tym, że zaledwie co piąty dorosły Polak prawidłowo szczotkuje zęby. A wielu dorosłych nie ma nawet szczoteczki do zębów. - czytamy na rządowej stronie pacjent.gov.pl.
Leczenie zębów na NFZ. Co za darmo?
Polacy często korzystają z prywatnych usług dentystycznych, są tam zwykle krótsze terminy. Jednak za prywatną wizytę trzeba zapłacić, i to zwykle słono. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje niektóre usługi dentystyczne. Jakie zatem leczenie u dentysty przysługuje nam za darmo, w ramach NFZ? Sprawdź w naszej galerii.
ZOBACZ TEŻ:
- Bezwarunkowy dochód podstawowy 1300 zł dla każdego Polaka. Takie trzeba spełnić warunki
- Takie są skutki jedzenia chleba. To się dzieje z organizmem, gdy jesz pieczywo
- Takie są skutki jedzenia bobu. To się dzieje z organizmem, gdy jemy bób
- Takie są domowe sposoby na pocenie się stóp. Wypróbuj te triki, jeśli nadmiernie pocą ci się nogi
