Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dentysta za darmo na NFZ - za co nie trzeba dodatkowa płacić?. Za takie usługi u stomatologa nie zapłacisz

Agnieszka Kasperek
Agnieszka Kasperek
Leczeniem chorób zębów, przyzębia i jamy ustnej zajmują się stomatolodzy. Chorób zębów nie należy lekceważyć, gdyż mogą mieć niebezpieczne następstwa dla całego organizmu.Niektóre usługi dentystyczne przysługują za darmo w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Co ważne, nie można współpłacić za leczenie czyli częściowo korzystać z usługi NFZ za darmo (np. za leczenie ubytku), a częściowo dopłacić (np. za lepszą plombę). Jeśli pacjent chce mieć wykonaną usługę w wyższym standardzie, musi zapłacić za całość.Sprawdź, do czego masz prawo w ramach NFZ. Takie leczenie przysługuje dorosłym, dzieciom i młodzieży.
Leczeniem chorób zębów, przyzębia i jamy ustnej zajmują się stomatolodzy. Chorób zębów nie należy lekceważyć, gdyż mogą mieć niebezpieczne następstwa dla całego organizmu.Niektóre usługi dentystyczne przysługują za darmo w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Co ważne, nie można współpłacić za leczenie czyli częściowo korzystać z usługi NFZ za darmo (np. za leczenie ubytku), a częściowo dopłacić (np. za lepszą plombę). Jeśli pacjent chce mieć wykonaną usługę w wyższym standardzie, musi zapłacić za całość.Sprawdź, do czego masz prawo w ramach NFZ. Takie leczenie przysługuje dorosłym, dzieciom i młodzieży. unsplash.com
Ból zęba to bardzo uciążliwa dolegliwość. Może też być niebezpieczna dla zdrowia, bowiem stan zapalny w zębie lub dziąśle może powodować ogólny stan zapalny w organizmie, a nawet uszkodzić organy, takie jak serce, płuca, wątrobę. Koszty leczenia zębów w prywatnych gabinetach są bardzo wysokie. Warto zatem wiedzieć, jakie usługi i leczenie są dostępne dla pacjentów u stomatologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Przedstawiamy wybrane usługi dentystyczne, które są refundowane z NFZ.

Stomatologia zajmuje się leczeniem chorób zębów, przyzębia i jamy ustnej. Choroba zęba to dolegliwość, której nie należy lekceważyć. Może się objawiać bólem, plamami i przebarwieniami na zębach, powstawaniem przetok, torbielami na dziąsłach. W sytuacji, gdy coś się dzieje niepokojącego, koniecznie należy udać się do lekarza stomatologa. Nieleczone choroby zębów mogą mieć niebezpieczne następstwa dla całego organizmu. Stomatolog oceni, jakie leczenie jest konieczne.

Najważniejsze informacje o leczeniu stomatologicznym na NFZ

  • Bezpłatna opieka dentystyczna – w określonym zakresie – przysługuje każdej osobie, która ma prawo do świadczeń. Do stomatologa nie jest wymagane skierowanie.
  • Pacjent może wybrać dowolną placówkę lub dentystę, którzy posiadają podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych.
  • Jeśli zgłosisz się do dentysty z bólem, powinieneś otrzymać pomoc tego samego dnia.
  • Stałą, bezpłatną opiekę dentystyczną dla uczniów do końca szkoły średniej zapewnia szkoła. Jeśli w szkole nie ma gabinetu stomatologicznego, musi ona zawrzeć umowę na leczenie zębów dzieci z najbliższą przychodnią. Taką, która ma umowę z NFZ. Przychodnie przyjmują uczniów poza kolejnością.

Profilaktyka u dentysty

Warto też chodzić regularnie na wizyty kontrolne do stomatologa, by kontrolować stan uzębienia i stosować zabiegi profilaktyczne, takie jak usuwanie kamienia nazębnego (kamień na zębach powoduje choroby dziąseł, nieświeży oddech), fluoryzacja, lakowanie zębów i inne.

Przeciętny dorosły Polak ma prawie 13 zębów z próchnicą, a 40 proc. Polaków w wieku 65–74 lat nie ma w ogóle zębów. 61,5 proc. polskich dzieci w wieku trzech lat nigdy nie było u stomatologa. Tylko 37,1 procent z nich szczotkuje zęby dwa razy dziennie. 31,3 proc. czyści zęby bez pomocy rodziców. Zaledwie 6 proc. matek zwraca uwagę na czas szczotkowania zębów. Ponad 50 proc. dzieci codziennie je słodycze. Powszechne jest również przekonanie, że nie warto dbać o zęby mleczne, bo i tak wypadną. Brak dobrych nawyków z dzieciństwa skutkuje tym, że zaledwie co piąty dorosły Polak prawidłowo szczotkuje zęby. A wielu dorosłych nie ma nawet szczoteczki do zębów. - czytamy na rządowej stronie pacjent.gov.pl.

Leczenie zębów na NFZ. Co za darmo?

Polacy często korzystają z prywatnych usług dentystycznych, są tam zwykle krótsze terminy. Jednak za prywatną wizytę trzeba zapłacić, i to zwykle słono. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje niektóre usługi dentystyczne. Jakie zatem leczenie u dentysty przysługuje nam za darmo, w ramach NFZ? Sprawdź w naszej galerii.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska