
Takie leczenie zębów jest za darmo na NFZ
Leczeniem chorób zębów, przyzębia i jamy ustnej zajmują się stomatolodzy. Chorób zębów nie należy lekceważyć, gdyż mogą mieć niebezpieczne następstwa dla całego organizmu.
Niektóre usługi dentystyczne przysługują za darmo w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Co ważne, nie można współpłacić za leczenie czyli częściowo korzystać z usługi NFZ za darmo (np. za leczenie ubytku), a częściowo dopłacić (np. za lepszą plombę). Jeśli pacjent chce mieć wykonaną usługę w wyższym standardzie, musi zapłacić za całość.
Sprawdź, do czego masz prawo w ramach NFZ. Takie leczenie przysługuje dorosłym, dzieciom i młodzieży.

Plomby
„Białe plomby” (wyższy standard) przysługują w zębach przednich górnych i dolnych (od 3+ do +3, od 3- do -3). U dorosłych jest to tzw. kompozytowy materiał chemoutwardzalny, u dzieci do 18 lat - szybkoschnący światłoutwardzalny materiał kompozytowy.
W dalszych zębach (od czwartego) przysługują plomby z materiału kapsułkowego stosowanego do wypełnień ubytków.

Leczenie kanałowe
Dorosłym przysługuje leczenie kanałowe od kła do kła (3–3). Dzieciom i młodzieży do 18 lat, kobietom w ciąży i w połogu (do 42. dnia po porodzie) przysługuje leczenie kanałowe wszystkich zębów, ale tylko do 3 kanałów w zębie.

Leczenie bólu zęba
Jeśli zgłosisz się z bólem zęba do dowolnego dentysty lub przychodni stomatologicznej z umową z NFZ, dentysta przyjmie Cię w dniu zgłoszenia. Po godzinie 19.00 po pomoc należy się zgłosić do placówek, które pełnią dyżur stomatologicznej pomocy doraźnej.