Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Deutsche Bank i DWS w tarapatach. Niemieckie firmy są oskarżone o "greenwashing"

Maciej Białobrzeski
Maciej Białobrzeski
We wtorek prokuratura przeprowadził nalot w siedzibie DWS w Frankfurcie. Powodem były kolejne informacje dotyczące "greenwashingu" w niemieckiej firmie zarządzającej aktywami. Większościowym akcjonariuszem w DWS jest Deutsche Bank.
We wtorek prokuratura przeprowadził nalot w siedzibie DWS w Frankfurcie. Powodem były kolejne informacje dotyczące "greenwashingu" w niemieckiej firmie zarządzającej aktywami. Większościowym akcjonariuszem w DWS jest Deutsche Bank. fot. AP
We wtorek niemiecka prokuratura przeprowadziła nalot na jedną z siedzib firmy zarządzającej aktywami DWS. Większościowym akcjonariuszem w firmie jest Deutsche Bank. Prokuratura interweniowała po kolejnych zarzutach o wprowadzanie inwestorów w błąd przy "zielonych" inwestycjach.

Neutralność energetyczna jest jednym z największych wyzwań jakie stoją przed Europą. Po pierwsze zielone inwestycje wpływają pozytywnie na środowisko. Po drugie - co dzisiaj jest bardzo istotne - mogą pomóc w zredukowaniu uzależnienia od surowców z Rosji, szczególnie w przypadku gazu i ropy. Od kilku lat wielkie korporacje starają się udowodnić, że są "zielone". Zazwyczaj są to jednak jedynie puste slogany marketingowe. Dlatego co raz częściej słyszymy o "greenwashingu", nazywanym również "zielonym mydleniem oczu".

We wtorek prokuratura przeprowadził nalot w siedzibie DWS w Frankfurcie. Powodem były kolejne informacje dotyczące "greenwashingu" w niemieckiej firmie zarządzającej aktywami. Większościowym akcjonariuszem w DWS jest Deutsche Bank. DWS miało reklamować swoje inwestycje jako "zielone" nawet wtedy gdy nie było to zgodne z prawdą. Czym według niemieckich urzędników mogli wprowadzać w błąd inwestorów. Takie działanie miało podnieść firmie współczynnik ESG, na który składają się trzy wartości: środowisko, odpowiedzialność społeczna i ład korporacyjny.

Pierwsze doniesienia o "zielonym mydleniu oczu" w DWS pojawiły się w 2021 roku. Okazało się, że ktoś z DWS doniósł o zawyżaniu współczynnika ESG, stawiając głównie na środowisko. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd oraz niemiecki organ nadzoru finansowego BaFin wszczęły wtedy odrębne śledztwo. Demaskatorem okazał się były szef ds. zrównoważonego rozwoju w przedsiębiorstwie. Po opublikowaniu wyniku dochodzenia akcje DWS na giełdzie spadły o 26 proc.

W środę, po wtorkowym nalocie, rezygnację z funkcji dyrektora naczelnego firmy ogłosił Asoka Woehrmann. Oficjalnie zakończy współprace z DWS w przyszłym tygodniu. - Oskarżenia poczynione przeciwko DWS i mnie w ciągu ostatnich miesięcy, w tym ataki osobiste i groźby, bez względu na to, jak bezpodstawne lub nie do obrony, pozostawiły ślad – napisał Woehrmann w mailu do personelu, którego fragment opublikował Reuters. - Były obciążeniem zarówno dla firmy, jak i dla mnie, a przede wszystkim dla moich najbliższych. Więc z niezwykle ciężkim sercem uzgodniłem z firmą rezygnację z funkcji CEO. - poinformował. Po tym wydarzeniu akcje firmy spadły o około 7%. Woehrmann ustąpi ze stanowiska 9 czerwca, a jego miejsce ma zająć Stefan Hoops, szef banku korporacyjnego w Deutsche Bank, największego akcjonariusza DWS.

- "Greenwashing" nie jest błahym przewinieniem - powiedziała Magdalena Senn z niemieckiej grupy wspierającej konsumentów Finanzwende. - Nalot i rezygnacja będą miały sygnał dla innych zarządzających aktywami - dodała.

Źródło: Reuters, NBC News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Deutsche Bank i DWS w tarapatach. Niemieckie firmy są oskarżone o "greenwashing" - Portal i.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska