Wybory samorządowe 2024 zapiszą się w historii rekordową ilością kandydatów. Tylko w Ciechocinku o mandat radnego ubiegało się 76 kandydatów. W Aleksandrowie Kujawskim były także miejsca, gdzie był tylko jeden kandydat.Ile wynoszą diety radnych w miastach i gminach w powiecie aleksandrowskim? To nie są wielkie stawki.Diety radnych, jakie by nie były, zawsze budzą emocje. Nie brakuje zarzutów, że radni ustanowili sobie zbyt wysokie diety. Warto pamiętać, że wysokość diet radnych regulują przepisy i nie można sobie ich dowolnie ustalać. Trzeba się trzymać określonych "widełek".
Dieta radnego jest dochodem zwolnionym od podatku dochodowego. Ma pokryć części wydatków ponoszonych przez radnych w związku z wykonywaniem mandatu - dojazdy, telefony. Radni mogą liczyć także na dodatkowe benefity jak zwrot kosztów wyjazdu służbowego.
Stawki w gminach są różne. Diety ustalone są z góry, ale w niektórych gminach rosną niemal każdego roku. Wszystko przez to, że obliczane są na podstawie najniższej krajowej. W gminie Waganiec diety ustalane są na podstawie kwoty bazowej określanej corocznie w ustawie budżetowej dla osób zajmujące kierownicze stanowiska państwowe.
Najniższe diety mają radni w Nieszawie, najwyższe w gminie wiejskiej Aleksandrów Kujawskim.W mieście Aleksandrów Kujawski przewodniczący rady ma dietę niższą niż jego kolega z gminy Raciążek czy Zakrzewo.Od diet odejmowane są także stawki za nieobecność radnego podczas sesji i komisji. W każdej z gminy są różne. W Aleksandrowie Kujawskim za każdą nieobecność odlicza się 1 proc., a w Nieszawie 20 proc. diety.