Ruszył program aktywizacji bezrobotnych, którzy nie skończyli jeszcze 30 lat.
PUP-y z naszego województwa do 16 kwietnia mogą zgłaszać wnioski o dofinansowanie do Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Warunkiem przystąpienia do programu aktywizacji jest posiadanie indywidualnego planu działania. Powinien on zostać stworzony po spotkaniu z doradcą zawodowym. Następnie taka osoba jest kierowana na szkolenie połączone ze stażem, otrzymuje dotację na założenie własnej działalności. Granty mogą otrzymać również pracodawcy - na doposażenie stanowiska pracy.
Czytaj też: Wzrost bezrobocia w dużych miastach
- Myślę nad takim szkoleniem - zastanawia się Katarzyna Świderska z Grudziądza. Szuka pracy. - Może odważę się założyć małą firmę komputerową?
Ile można dostać? Przynajmniej kilkanaście tysięcy złotych - zapowiadają nieoficjalnie urzędnicy z PUP-ów.
Bezrobotni idą do PUP-u po pieniądze
Dzięki pieniądzom z programu ministerialnego będzie się można również przekwalifikować, aby mieć większe szanse na rynku pracy i nie być zmuszonym do radykalnych działań, jakie podjął np. torunianin Mariusz Zarzycki. W zeszłym roku stał się znaną postacią, wywieszając w Toruniu na słupach ogłoszenia z ofertą dla pracodawców. - Moja akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem, głównie mediów - mówi Zarzycki. - Mam teraz stałą pracę, ale dostałem ją w standardowy sposób - poszedłem na rozmowę kwalifikacyjną.
Czytaj też: Jak kryzys, to kurs na biznesmena
Mimo to Mariusz namawia młodych ludzi do poszukiwania pracy w nietypowy sposób: - Każdy, kto w jakiś sposób zaskoczy pracodawcę, udowadnia swoją kreatywność - zachęca.
Kajetan Miński z Rypina przekonał się rok temu, że warto nie tylko być bardziej kreatywnym, ale i giętkim. W razie potrzeby -przekwalifikować się. - Chciałem być socjologiem, bo takie skończyłem studia, ale zająłem się księgowością - mówi. - To była konieczność. Zrobiłem w ub.r. specjalny kurs w PUP. Za darmo.
Zrób sobie kurs!
W tym roku na chętnych już czekają podobne kursy.
- Prowadzimy szkolenia dla osób z wyższym wykształceniem - informuje Bożenna Pszczółkowska-Rudnicka, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Toruniu. - Są to m.in.: pozyskiwanie i rozliczanie funduszy unijnych, samodzielny księgowy, grafika komputerowa i projektowanie stron internetowych. Każdy bezrobotny przechodzi rozmowę z doradcą zawodowym, rozwiązuje specjalistyczne testy i na ich podstawie tworzymy profil predyspozycji zawodowych.
