Spis treści
Trzynasta pensja wypłacana pracownikom sfery budżetowej sprawia, że ich domowe budżety mogą odpocząć. Niektórzy dostają dodatkowe wynagrodzenie już w grudniu.
Przeczytaj: W tych zawodach nie będzie problemu z pracą w 2025 roku. Mamy listę profesji
Praca w budżetówce
Praca w sektorze budżetowym ma wiele zalet, przede wszystkim czas pracy, ale także gwarantowana trzynasta wypłata.
Trzynasta pensja regulowana jest ustawą z 12 grudnia 1997 roku o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników budżetówki, czyli każdy pracownik sfery budżetowej dostaje pieniądze w postaci jednej wypłaty więcej rocznie.
Wiemy, komu zostaną wypłacone trzynastki
W galerii poniżej sprawdźcie, kto otrzyma trzynastą pensje za 2024 rok:
Zasady wypłacania trzynastek
Według art. 5 ust. 2 ustawy wynagrodzenie roczne wypłaca się nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy następnego roku kalendarzowego, w tym wypadku mowa o marcu 2025 roku.
Trzynastka wypłacana jest w wysokości 8,5% rocznych dochodów. Oznacza to, że dodatkową pełną wypłatę dostaną osoby, które przepracowały cały rok. "Trzynastka" wypłacane jest osobom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę, bez względu na czas trwania umowy, czy jest ona na czas określony, czy nieokreślony, bez znaczenia jest też wysokość etatu, czy jest to cały, połowa czy 3/4. Trzynastka przysługuje również osobom zatrudnionym na zastępstwo.
Trzynasta pensja nie jest wypłacana w przypadku, kiedy pracownik został zwolniony dyscyplinarnie czyli rozwiązano z nim umowę bez okresu wypowiedzenia.
Nauczyciele choć zatrudnieni w oparciu o Kartę Nauczyciela, a nie Kodeks Pracy również otrzymują trzynastą pensje, na takich samych zasadach, jak inni pracownicy budżetówki.
Od 2019 roku trzynastka wypłacana jest również emerytom. Zasady jej wypłaty są inne, bo jej wysokość dla wszystkich jest taka sama i wynosi minimalną emeryturę ustaloną na dany rok, w 2025 roku ma to być 1 879,27 zł brutto (wskaźnik waloryzacji 105,52% jest prognozą, ostateczny będzie znany na początku przyszłego roku).
