Spis treści
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że bezrobocie w Polsce wynosi około 5%. Nie jest to jednak pełny obraz sytuacji, bo są to dane w oparciu o informacje z PUP. Sytuacja na rynku pracy zatem nie jest najgorsza. Jest jednak kilka zawodów, w których jest więcej chętnych niż miejsc pracy, w innych sytuacja jest odwrotna.
- Przeczytaj: To wiemy o 4-dniowym tygodniu pracy. Sprawdzamy, kiedy będziemy pracować krócej
Zarobki w 2025 roku
Wraz z nowym rokiem zmieni się minimalne krajowe wynagrodzenie. Osoby, które aktualnie zarabiają 4300 złotych brutto (najniższa krajowa w Polsce od 1 lipca 2024 roku) będą musiały dostać podwyżkę do 4666 złotych brutto w styczniu 2025 roku. Wraz ze wzrostem najniższej krajowej wzrosną też pensje innych pracowników.
Płacę minimalną pobiera w Polsce aż 3,5 miliona osób. To przede wszystkim osoby zatrudnione w małych prywatnych firmach, ale także pracownicy produkcyjni czy pracownicy wielu sklepów, restauracji.
Zawody na które będzie zapotrzebowanie w 2025 roku
Przede wszystkim poszukiwani będą rzemieślnicy, nauczyciele, czy pracownicy służby zdrowia. Kto jeszcze nie będzie miał problemy ze znalezieniem pracy w 2025 roku? W galerii poniżej zobaczcie pracownicy, jakich zawodów będą najbardziej rozchwytywani:
Czym są zawody deficytowe?
Zawody deficytowe są szansą dla osób poszukujących prace, ale przede wszystkim wchodzących na rynek pracy. W ostatnich latach brakuje specjalistów z wykształceniem zawodowym.
Rynek pracy w Polsce
Aktualnie na rynku jest wiele ofert pracy, mimo to wiele osób ciągle nie może znaleźć zatrudnienia. Przy wyborze zawodu warto kierować się zapotrzebowaniem na rynku pracy, jak i trendem dotyczącym przyszłości. Poszukując pracy warto spojrzeć na zawody deficytowe i możliwość przebranżowienia się, w wielu sytuacjach jest to możliwe.
