https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dla wszystkich wystarczy tabletek z jodem. Także w regionie ruszyła dystrybucja

opr. (wixad)
Dotychczasowe protesty przeciwko atomowi nabierają dziś innego wymiaru. Na zdjęciu protest z 2013 roku.
Dotychczasowe protesty przeciwko atomowi nabierają dziś innego wymiaru. Na zdjęciu protest z 2013 roku. Karolina Miszta
Rozpoczęła się dystrybucji tabletek jodku potasu do powiatowych jednostek Państwowej Straży Pożarnej. To działanie na wypadek ewentualnego wystąpienia skażenia radiacyjnego.

- Musimy być przygotowani na różne warianty wydarzeń, nawet te najmniej prawdopodobne – stwierdził podsekretarz stanu w MSWiA Błażej Poboży. 

Tabletki trafią do miast i gmin

 
Proces dystrybucji jest już na kolejnym etapie. Z powiatowych jednostek PSP za pośrednictwem wojewodów tabletki przekazywane są samorządom. W każdym z województw wojewoda w porozumieniu z przedstawicielami samorządów ma ustalić najlepszy sposób dystrybucji jodku potasu do obywateli. Chodzi o to, aby na wypadek skażenia radiacyjnego, zabezpieczyć organizm przed przyjęciem „złego” jodu .

Do tabletek z jodkiem potasu będzie dołączona ulotka zawierająca informację o dystrybucji oraz dawkowaniu preparatu.
Tabletek ma wystarczyć dla wszystkich, łącznie przygotowano ich ponad 57 mln. W tej chwili jednak ich nie dostaniemy.

Spokojnie, to tylko prewencja

Aktualnie nie ma powodów, by rozpoczynać wydawanie jodku potasu obywatelom. Państwo jest przygotowane, a obywatele mogą czuć się bezpiecznie – ocenił Błażej Poboży.

Dr Łukasz Młynarkiewicz, prezes Państwowej Agencji Atomistyki, zapewnił, że rosyjskie działania militarne na Ukrainie oraz ataki na Zaporoską Elektrownię Jądrową nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców Polski. Wszystkie reaktory pozostają wyłączone, więc – zdaniem Łukasza Młynarkiewicza - nie grozi nam scenariusz Czarnobyla i Fukushimy.

Państwowa Agencja Atomistyki przeprowadziła symulacje i prognozy związane z agresją Rosji na ukraińskie obiekty jądrowe. Uwzględniają one różne scenariusze. Ważną rolę odgrywają odległość elektrowni w Zaporożu od granic Polski, warunki atmosferyczne oraz fakt, że reaktor jest wyłączony.  - Dysponujemy bardzo czułą siecią wykrywania skażeń promieniotwórczych. Działania militarne na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej nie zagrażają mieszkańcom Polski - podkreślił dr Łukasz Młynarkiewicz.

Z jodem nie ma żartów. Uwaga na wskazania lekarzy

Prof. Wojciech Zgliczyński, konsultant wojewódzki w zakresie endokrynologii, przedstawił szczegóły medyczne dotyczące przyjmowania jodku potasu: - Tabletki, przyjmowane w odpowiednim czasie, uchronią tarczycę przed  radioaktywnym jodem – podkreślił.

Tabletkę należy przyjąć dopiero po sygnale od odpowiednich służb. Prof. Zgliczyński przestrzegł  przed przyjmowaniem stabilnego jodu prewencyjnie, podkreślając że wytyczne te obowiązują nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Głośno myślę
A gdyby tak stworzyć listę tych którym jodek potasu się należy jak przysłowiowa `psu buda` ?

Właściwie taka lista to już nawet istnieje i wystarczy ją udostępnić tym którzy jodek potasu by dystrybuowali. Mam na myśli wszystkich tych którzy zaszczepili się przeciw `Kowid 19` .....bo foliarze sobie poradzą :)))
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska