https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego warto oddawać krew?

Renata Kudeł
Honorowe krwiodawstwo oznacza, iż nie można czerpać korzyści materialnych oddając krew potrzebującym. Są za to inne zyski.

- Krwiodawca jest poddany bezpłatnemu badaniu na obecność chorób, przenoszonych drogą krwi - mówi Jolanta Pater, kierownik terenowego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Włocławku. - Mają też ustaloną grupę krwi. Wystarczy trzy razy oddać krew lub jej składniki, aby otrzymać bezpłatnie "Krewkartę".

Może ona ułatwić leczenie krwią, zwłaszcza w nagłych przypadkach - zarówno indywidualnych, jak i podczas masowych katastrof. Ważne jest - podkreśla Jolanta Pater - aby kartę grupy krwi posiadały przy sobie osoby z rzadko występującymi odmianami grupy krwi, a także osoby, u których wykryto przeciwciała odpornościowe.

Bogdan Ostrowski z Włocławka jest honorowym krwiodawcą od 1971 r. Do tej pory oddał 7 litrów tego bezcennego leku. - Mój syn miał wypadek w Poznaniu - wspomina. - Konieczna była amputacja nogi. Potrzeba było dużo krwi. To, że miałem legitymację Honorowego Dawcy Krwi uhonorował lekarz w tamtejszym szpitalu. Syn otrzymał krew najszybciej, jak było to możliwe...

Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać dawcą krwi?

- wiek 18-65 lat
- trzeba być zdrowym - przed oddaniem krwi kandydat przechodzi kwalifikację laboratoryjną - oznaczenie poziomu HB (u kobiet minimum 12,5, u mężczyzn - 13, 5) oraz badanie lekarskie. W obecności lekarza podpisuje się wypełniony osobiście kwestionariusz, stanowiący część wywiadu lekarskiego.

Aby krew mogła trafić do lecznictwa muszą być wykonane badania obecności m.in. wirusów żółtaczki B i C oraz wirusa HIV.

Czy trzeba się bać badań?

Pobieranie krwi nie boli. Wykonuje się je w komfortowych dla krwiodawcy warunkach, pod stałą opieką pielęgniarską i nadzorem lekarza. W krwiodawstwie używa się wyłącznie jednorazowego sprzętu (igły, pojemniki). Dlatego nie może być mowy o zakażeniu się czymkolwiek podczas oddawania krwi.

(Na podstawie informatora RCKiK)
Oddział Terenowy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Włocławku, ul. Wieniecka 48, czynne w poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godz. 7.00-11.00 w środy w godz. 7.00-17.00, tel. 054 413-15-33 lub 054 412 92 71

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
krzysiek
Asia ja tez mam krew ktorej jest duzo ale wedlug mnie lekarz zachowal sie trohe niestosownie dosytuacji czego takiego jak krew nigdy nie jest za duzo
G
Gość
Krew ma określoną datę ważności. Jeśli przez miesiąc nie zostanie przetoczona to nadaje się dosłownie 'do śmieci'.
~Asia~
Wiadomo, że oddając krew ratuje się czyjeś życie. Nie podlega wątpliwości, że jest to potrzebne. Miałam raz niestety niemiłą sytuację. Poszłam oddac krew i lekarz, który wydaje zgodę na pobranie, zapytał zaraz na początku jaką mam grupę krwi. Kiedy mu odpowiedziałam, stwierdził, iż tej grupy mają za dużo i narazie nie są zainteresowani. Zaznaczę, że akurat w tamtym okresie w mediach były apele by oddawac krew (było lato). Zupełnie tego nie rozumiem.?!?
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska