Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dług na karcie kredytowej po majówce 2012. Jak rozłożyć go na raty?

Jarosław Sadowski, analityk firmy Expander Fot. SXC
Dług na karcie kredytowej można rozłożyć na raty. Taka usługa polega na tym, że część długu z karty zostaje zamieniona na coś w rodzaju kredytu ratalnego
Dług na karcie kredytowej można rozłożyć na raty. Taka usługa polega na tym, że część długu z karty zostaje zamieniona na coś w rodzaju kredytu ratalnego
Tegoroczna majówka może być nie tylko długa, ale i kosztowna. Osoby, które korzystają z kart kredytowych mogą jednak rozłożyć dług z karty na raty.

Czytaj też: Jak zwiększyć zdolność kredytową w 2012 roku? Pierwszy krok: pozbądź się karty kredytowej!

Z danych zebranych przez Expandera wynika, że w ten sposób można istotnie obniżyć oprocentowanie zadłużenia. 

Dług na karcie kredytowej. Przez tydzień mogło się tego uzbierać...

Tegoroczna majówka u wielu osób trwała cały tydzień. Z jednej strony mieliśmy więc dużo czasu żeby odpocząć. Z drugiej może to oznaczać zwiększone wydatki. Nie chodzi tylko o koszt noclegów w pensjonacie czy hotelu. Odpoczywając, często dużo więcej wydajemy na konsumpcję. Szczególnie mogą to odczuć osoby, które płacą karta kredytową i nie widzą jak szybko ubywa pieniędzy w ich portfelu.

Czytaj też: Kobiety i pieniądze. Bydgoszczanka z kartą kredytową. Jest niebezpieczna?

Jeśli po urlopie okaże się, że mamy problem ze spłatą zadłużenia karty, to dobry nastrój może szybko zniknąć. Kredyt w karcie nie jest oprocentowany tylko jeśli w terminie spłacimy całe zadłużenie. W przeciwnym razie naliczane są wysokie odsetki. Zwykle oprocentowanie na kartach wynosi około 20 proc. Warto też dodać, że odsetki naliczane są od całego zadłużenia nawet jeśli jego większość spłacimy w terminie.

Aby uniknąć wysokich odsetek trzeba spłacić w terminie całość długu

. Jeśli jednak jest on tak duży, że nie jesteśmy w stanie tego zrobić to warto sprawdzić czy nasz bank umożliwia rozłożenie zadłużenia karty na raty. Taka usługa polega na tym, że część długu z karty zostaje zamieniona na coś w rodzaju kredytu ratalnego.

Co oferują banki?

Podstawową zaletą tego rozwiązania jest to, że oprocentowanie takich rat jest zwykle znacznie niższe niż oprocentowanie na karcie.

Dla przykładu w BZ WBK standardowe oprocentowanie karty MasterCard Silver wynosi 22 proc. a oprocentowanie długu rozłożonego na raty jedynie 11,9 proc.. Różnica jest więc ogromna.

Jeszcze większe korzyści mogą odnieść posiadacze

karty Impresja w Banku Millennium

. Jej posiadacze dwukrotnie w ciągu roku mogą skorzystać z nieoprocentowanych rat. Warunkiem jest jednak, że kwota rozkładana nie może być większa niż 3000 zł.

Warto też wspomnieć o ofercie Polbanku, który również nie nalicza oprocentowania od długu rozłożeni ego na raty. Wymaga jedynie opłacenia prowizji w wysokości 5 proc. Podobnie jest w Getin Banku. W jego przypadku prowizja wynosi 1 proc. za każda ratę.

Czytaj też: Które karty kredytowe są najkorzystniejsze?  

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska