Czytaj też: Jak zwiększyć zdolność kredytową w 2012 roku? Pierwszy krok: pozbądź się karty kredytowej!
Z danych zebranych przez Expandera wynika, że w ten sposób można istotnie obniżyć oprocentowanie zadłużenia.
Dług na karcie kredytowej. Przez tydzień mogło się tego uzbierać...
Tegoroczna majówka u wielu osób trwała cały tydzień. Z jednej strony mieliśmy więc dużo czasu żeby odpocząć. Z drugiej może to oznaczać zwiększone wydatki. Nie chodzi tylko o koszt noclegów w pensjonacie czy hotelu. Odpoczywając, często dużo więcej wydajemy na konsumpcję. Szczególnie mogą to odczuć osoby, które płacą karta kredytową i nie widzą jak szybko ubywa pieniędzy w ich portfelu.
Czytaj też: Kobiety i pieniądze. Bydgoszczanka z kartą kredytową. Jest niebezpieczna?
Jeśli po urlopie okaże się, że mamy problem ze spłatą zadłużenia karty, to dobry nastrój może szybko zniknąć. Kredyt w karcie nie jest oprocentowany tylko jeśli w terminie spłacimy całe zadłużenie. W przeciwnym razie naliczane są wysokie odsetki. Zwykle oprocentowanie na kartach wynosi około 20 proc. Warto też dodać, że odsetki naliczane są od całego zadłużenia nawet jeśli jego większość spłacimy w terminie.
Aby uniknąć wysokich odsetek trzeba spłacić w terminie całość długu. Jeśli jednak jest on tak duży, że nie jesteśmy w stanie tego zrobić to warto sprawdzić czy nasz bank umożliwia rozłożenie zadłużenia karty na raty. Taka usługa polega na tym, że część długu z karty zostaje zamieniona na coś w rodzaju kredytu ratalnego.
Co oferują banki?
Podstawową zaletą tego rozwiązania jest to, że oprocentowanie takich rat jest zwykle znacznie niższe niż oprocentowanie na karcie.
Dla przykładu w BZ WBK standardowe oprocentowanie karty MasterCard Silver wynosi 22 proc. a oprocentowanie długu rozłożonego na raty jedynie 11,9 proc.. Różnica jest więc ogromna.Jeszcze większe korzyści mogą odnieść posiadacze
karty Impresja w Banku Millennium. Jej posiadacze dwukrotnie w ciągu roku mogą skorzystać z nieoprocentowanych rat. Warunkiem jest jednak, że kwota rozkładana nie może być większa niż 3000 zł.
Warto też wspomnieć o ofercie Polbanku, który również nie nalicza oprocentowania od długu rozłożeni ego na raty. Wymaga jedynie opłacenia prowizji w wysokości 5 proc. Podobnie jest w Getin Banku. W jego przypadku prowizja wynosi 1 proc. za każda ratę.Czytaj też: Które karty kredytowe są najkorzystniejsze?
