
POGODA NA LIPIEC 2022
Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej.
W lipcu zrobi się cieplej i w całej Polsce temperatura będzie wyższa, niż wynika ze średniej wieloletniej. Średnia temperatura w niektórych regionach ma przekroczyć 20 st. C. Może to oznaczać liczne dni gorące oraz upały. W lipcu we wszystkich województwach prognozowane są umiarkowane opady.

POGODA NA SIERPIEŃ 2022
Średnia miesięczna temperatura powietrza w północnej części Polski powinna kształtować się poniżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Na południu możliwa średnia miesięczna temperatura powietrza w normie. Suma opadów atmosferycznych w południowej części kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej. Na północy możliwa suma powyżej normy.
W sierpniu spodziewać się można załamania pogody, szczególnie w północnej Polsce, gdzie termometry pokażą wartości poniżej normy wieloletniej a także pojawi się sporo opadów deszczu. Im dalej na południe, tym pogoda ma być bliższa normie - temperatura, i opady, przyjmą takie wartości, jakie zazwyczaj o tej porze roku. Oznacza to, że sierpień 2022 roku może okazać się niezbyt dobrym pomysłem na urlop nad morzem czy na Mazurach.

POGODA NA WRZESIEŃ 2022
Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2010. Suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej.
We wrześniu najprawdopodobniej wróci lepsza pogoda. Ma to być miesiąc ciepły i z przeciętnymi opadami. Prawdopodobnie we wrześniu od morza po góry poczujemy ostatnie tchnienia ciepłego lata.

Długoterminowa prognoza pogody IMGW na wiosnę i lato 2022
Długoterminowe prognozy pogody obarczone są dużą niepewnością i mogą się od siebie różnić - przypomina IMGW.
Jak informują eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych. Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem.
Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.