Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zdecydowali się na wydanie prognozy pogody długoterminowej, obejmującej sierpień, wrzesień, październik i listopad. Określili je jednak jako "eksperymentalne", a do wyliczeń wykorzystali własne autorskie modele IMGW-Reg oraz IMGW-Bayes. Jaka pogoda prognozowana jest na na najbliższe miesiące?
Sierpień cieplejszy niż w poprzednich latach
Zgodnie z prognozą zaprezentowaną przez IMGW, sierpień zapowiada się cieplej niż miało to miejsce w ostatnich latach. Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Jak podaje Instytut, suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej.

Jaka pogoda zapowiadana jest na wrzesień?
Synoptycy zauważyli podczas swoich wyliczeń, że we wrześniu aura nie zmieni się w stosunku do zeszłych lat. Średnia miesięczna temperatura powietrza w całym kraju powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej. Opady mogą zwiększyć się jedynie jedynie w północno-wschodniej części Polski. Suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze Polski powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej.

Temperatura i opady w październiku. Jak prezentują się w porównaniu do poprzednich lat?
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że zgodnie z wyliczeniami synoptyków temperatura również nie będzie się różniła w stosunku do lat poprzednich. Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej. Suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej jednak na północnym zachodzie możliwa jest suma powyżej normy.

W listopadzie bez zmian
Synoptycy informują, że zarówno temperatura jak i suma opadów nie powinny różnić się w stosunku do ubiegłych lat. Zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Średnią miesięczną temperaturę powietrza i miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020.
mm
