Początek tego roku był cieplejszy niż zwykle, w styczniu odnotowano nawet temperatury powyżej 10 stopni Celsjusza. W lutym zrobiło się mroźno, w ciągu najbliższych dni nocami słupki rtęci mogą pokazywać nawet dwucyfrowy mróz. Co nas czeka w kolejnych tygodniach i miesiącach? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podaje najnowsze prognozy.
Pogoda na marzec 2025 - oto długoterminowa prognoza
Według prognoz, jakie opublikowało IMGW, tegoroczny marzec pod względem temperatur ma być cieplejszy, niż zwykle. Istnieje zatem szansa, że wiosna przyjdzie szybko, a już w marcu odczujemy jej powiew. Z kolei w większości kraju, w tym także na Kujawach i Pomorzu miesięczna suma opadów ma być zbliżona do normy.

Pogoda na kwiecień 2025 - oto długoterminowa prognoza
W kwietniu prognozy są podobne. Temperatura ma być wyższa, niż zwykle (pod uwagę brane są wartości z lat 1991 - 2020). Oznacza to, że kwiecień może wyróżniać się ciepłą wiosną. Kwiecień ma być za to mokry, prognozy dotyczące opadów kształtują się powyżej normy.

Pogoda na maj 2025 - oto długoterminowa prognoza
Również maj ma być ciepły. Według najnowszych prognoz temperatury mają być wyższe niż średnia wieloletnia. To może oznaczać, że czeka nas sporo dni, gdy słupki rtęci pokażą więcej niż 20 stopni. Pod względem opadów ma to być miesiąc w normie.

Pogoda na czerwiec 2025 - oto długoterminowa prognoza
Nieco inaczej ma być w czerwcu. Wówczas temperatury i suma opadów mają kształtować się w normie. Nie powinniśmy doświadczyć zatem wielkich upałów już w czerwcu.

Prognozy na koniec zimy, wiosnę i początek lata możecie przeczytać także w naszej galerii.
Co oznaczają pojęcia "powyżej normy", "poniżej normy" i "w normie"? Instytut tłumaczy to na swojej stronie internetowej: W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy”.

Okiem Kielara odc. 14
Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:
- powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
- poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
- w normie można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.
Eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej tłumaczą ponadto, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu.
Pamiętajmy, że są to jednak długoterminowe prognozy, które mogą się jeszcze zmienić.