Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

DMŚ w tenisie stołowym. Ośmioro reprezentantów Polski pojedzie do Pusan

Zbigniew Czyż
Zbigniew Czyż
Natalia Bajor
Natalia Bajor Joanna Urbaniec / Polska Press
Ośmioro reprezentantów Polski weźmie udział w rozpoczynających się 16 lutego drużynowych mistrzostwach świata w tenisie stołowym w południowokoreańskim Pusan. Biało-czerwoni powalczą też o bilety do Paryża - awans na igrzyska zagwarantują sobie ćwierćfinaliści.

Turniej będzie miał szczególne znaczenie, ponieważ zaliczany jest do kwalifikacji olimpijskich, a punkty rankingowe otrzymają zespoły narodowe i indywidualnie poszczególni tenisiści stołowi. Reprezentanci Polski już w sobotę wylatują do Seulu.

"Jedziemy trochę wcześniej. Mamy czas na aklimatyzację. Wszystko jest precyzyjnie zaplanowane i mam nadzieję, że nasze drużyny sprawią kilka miłych niespodzianek" – powiedział prezes PZTS Dariusz Szumacher.

W drużynie kobiet znalazły się Natalia Bajor, Katarzyna, Anna Węgrzyn oraz Zuzanna Wielgos. Biało-czerwone w grupie zmierzą się z Niemcami, Słowacją, Nigerią i Meksykiem.

"W kadrze Meksyku i Nigerii jest jedna silna zawodniczka. Zwycięstwa w tych meczach to nasz obowiązek. Niemki to reprezentacja, która już ma kwalifikację olimpijską. Na pewno z Niemkami możemy jednak walczyć. Słowaczki to drużyna, która na ostatnich MŚ była w ćwierćfinale. Skoro one mogły, to my też mamy szanse awansować do czołowej szesnastki, a być może będzie szansa zagrania w ćwierćfinale. Miejsce w najlepszej +16+ świata to jest coś, co możemy spełnić, ale przyda się trochę szczęścia" - ocenił trener kadry kobiet Marcin Kusiński.

"W drugiej fazie możemy trafić na Szwedki, które nam do końca nie pasują. Są zespoły, których wolimy uniknąć. Uważam, że drużyna jest dobrze przygotowana do startu. Wszystko jest w głowie, rękach i nogach zawodniczek. Musimy nauczyć się trenować w czasie zawodów, żeby utrzymywać lub podnosić swoją formę" - dodał.

Trener kadry mężczyzn Tomasz Redzimski powołał Jakuba Dyjasa, Macieja Kubika, Miłosza Redzimskiego i Samuela Kulczyckiego. W fazie grupowej DMŚ Polacy zagrają z Koreą Południową, Indiami, Chile i Nową Zelandią.

"Na MŚ nie ma słabych zespołów. Są tylko silne i bardzo silne. Z Nową Zelandią i Chile mamy większe szanse na odniesienie zwycięstwa. W trakcie styczniowych zgrupowań przygotowaliśmy się, żeby grać możliwie najlepiej. Kluczem jest optymalne przygotowanie do każdego meczu i przeciwnika. Po drugie chcemy wykorzystać cały swój talent i możliwości. To są nasze dwa najważniejsze cele. Wtedy zwiększą się nasze szanse przeciwko najlepszym zawodnikom. Pozytywny rezultat może być efektem ubocznym. Jak zawodnicy grają świetnie, to zdobywają medale" - oznajmił trener Redzimski.

W drużynowych MŚ weźmie udział 40 zespołów, podzielonych na osiem grup. Po trzy drużyny awansują do fazy pucharowej, natomiast zwycięzcy grup wchodzą bezpośrednio do 1/8 finału. Zespoły z drugich i trzecich miejsc grają w barażach. Ćwierćfinaliści mają pewny awans na igrzyska olimpijskie.

"To ogromna radość i spełnienie moich marzeń. Uczestnictwo w tej imprezie jest czymś wyjątkowym. Do każdego meczu maksymalnie się przygotowaliśmy. Zawodnicy zrobili postęp. Widać było, że skutecznie stosują wytrenowane kombinacje. Zrobiliśmy krok do przodu. Kontynuuję pracę poprzedniego trenera Tomasza Krzeszewskiego. Jestem bardzo podekscytowany i zmobilizowany" - zaznaczył szkoleniowiec kadry mężczyzn.

Obecnie nie wiadomo, ile zespołów pojedzie na igrzyska olimpijskie. Zadecyduje o tym światowy ranking z dnia 18 czerwca. W rankingu drużynowym Polacy zajmują 19 miejsce, a Polki plasują się na 20. pozycji. Liderami są Chińczycy i Chinki.

Złoci medaliści drużynowych MŚ otrzymają 1000 punktów, srebrni - 700, półfinaliści - 350, ćwierćfinaliści - 175, a uczestnicy 1/8 finału – 90. Zespoły, które zajmą czwarte i piąte miejsce w swojej grupie, uzyskają odpowiednio 45 i 20 punktów. Punkty te zostaną następnie rozdzielone między zawodników drużyny, biorąc pod uwagę ich indywidualny wkład, czyli wygrane mecze singlowe w całych zawodach.

Drużynowe MŚ w tenisie stołowym po raz pierwszy odbyły się w 1926 roku. Kobiety rozpoczęły rywalizację osiem lat później. Drużynowe mistrzostwa do 2001 roku rozgrywane były razem z indywidualnymi. Od 2004 odbywają się oddzielnie. DMŚ organizuje Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego (ITTF).

Skład reprezentacji Polski na drużynowe MŚ w Pusan:

KOBIETY

Natalia Bajor (07.03.1997/Enea Siarkopol Tarnnobrzeg)
Anna Węgrzyn (09.01.2001/AZS UE Wrocław)
Katarzyna Węgrzyn (09.01.2001/AZS UE Wrocław)
Zuzanna Wielgos (08.11.2005/Fibrain KU AZS Politechnika Rzeszów)
Trener Marcin Kusiński (20.04.1971)

MĘŻCZYŹNI

Jakub Dyjas, (09.10.1995/Dekorglass Działdowo)
Miłosz Redzimski (10.09.2006/Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki)
Maciej Kubik (10.02.2003/Zugbrücke Grenzau)
Samuel Kulczycki (09.08.2002/Liebherr Ochsenhausen)
Trener Tomasz Redzimski (19.01.1975)

(PAP)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: DMŚ w tenisie stołowym. Ośmioro reprezentantów Polski pojedzie do Pusan - Portal i.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska