Organizatorem przedsięwzięcia jest Włocławskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie, a dodatkowe atrakcje zapewnią: Jednostka Strzelecka 4051 Włocławek oraz miłośnicy pojazdów militarnych ze Stowarzyszenia Patrol Włocławek.
Do Włocławka przyjadą Bractwa Kurkowe z różnych miast północnej Polski, a wraz z nimi armaty, działa oraz różne typy broni czarnoprochowej. Będzie zatem głośno i wybuchowo! W specjalnie przygotowanym miejscu, nad samą Wisłą, możemy obejrzeć niezwykle widowiskowe pokazy wystrzałów z wielkich dział i armat, ponadto wszystko w wyjątkowym klimacie nawiązującym do historii.
Pojazdy Militarne
Ciężki sprzęt w postaci pojazdów militarnych zaprezentuje Stowarzyszenie Patrol Włocławek. Znajdują się między innymi wóz opancerzony BRDM-2, ciężarówki: ZIŁ 131, Star 66, Rober 4x4, Unimog 406, oraz mniejsze: Hooker, Uaz, Mercedes G. Impreza rozpocznie się mszą w kościele św. Jana o godzinie 12.30. O godzinie 13.45 na przystani przy ulicy Piwnej zacznie się turniej. Strzelanie z armat zaplanowano na godzinę 15.
Także włocławskie Bractwo Kurkowe zaprezentuje przygotowywaną przez zimę armatę. - Całą zimę trzeba było jeździć po muzeach i szukać pierwowzoru - mówi Krzysztof Wietrzycki z Bractwa Kurkowego. - W tym okresie nie było dwóch identycznych armat, ale trzeba było coś znaleźć, aby móc się wzorować.
Jest to ciężka armata burząca z przełomu XVI-XVII wieku - pół kolubryna. - Armata została nazwana imieniem Maria. Na razie nie zawiodła - dodaje Krzysztof Wietrzycki. - Mamy nadzieję, że podczas turnieju również nas nie zawiedzie i uda nam się zająć bardzo dobre miejsce. A nasza armata zostanie wysoko oceniona przez fachowców.
Wieloletnie tradycje włocławskiego bractwa
Przełom XVI i XVII wieku jest bardzo bliski włocławskiemu bractwu ze względu na pierwsze wzmianki w dokumentach na temat naszego Bractwa Kurkowego, które znajdują się w archiwum diecezjalnym.
Nowa armata będzie używana na różnych uroczystościach, świętach miejskich i kościelnych, będą to wystrzały na wiwat. - Chcemy przybliżać zwłaszcza młodemu pokoleniu historię, dlatego też nosimy tradycyjne stroje - kontusze - podkreśla członek bractwa. - Bo młodzi ludzie powinni znać długoletnią tradycję Bractwa Kurkowego jako artylerii miejskiej.
Czytaj e-wydanie »